A Science Translational Medicine nevű szaklapban bemutatott felfedezés reményt adhat arra, hogy az ibrutinib nevű hatóanyag egy napon glioblasztómában szenvedő betegek kezelésére is használható lesz és növelheti a kór jelenleg nagyon alacsony túlélési arányát.
Bao Shigang, a Clevelandi Klinika Lerner Kutatóintézetének tudósa szerint az ibrutinib lelassította az agytumor növekedését egerekben és tízszeresére növelte azt a túlélési arányt, amely a jelenleg használt, temozolomide nevű kemoterápiás szer alkalmazására jellemző. A kutatók szerint az ibrutinib képes megfékezni az agytumorsejtek rezisztens és agresszívan terjedő fajtáit. Sugárterápiával kombinálva a hatóanyag még jobban növelheti a betegek élethosszát.
Az agydaganat első tünetei
Az agydaganat szinte minden életkorban előfordulhat, és az összes daganatos halálozás nagyjából két százalékát teszi ki. Több kutatás is vizsgálta már, hogy mely környezeti tényezők növelhetik a rizikóját, egyértelmű összefüggéseket azonban egy esetben sem állapítottak meg. E betegség esetében az egyetlen, laikusok által is fölismerhető korai tünet, ha valaki reggel fejfájással ébred, majd amikor fölkel - tehát vízszintes pozícióból függőlegesbe vált -, akkor a fájdalom megszűnik. Szintén korai tünet lehet a hányinger nélkül, hirtelen jelentkező hányás. A későbbiekben már súlyosabb panaszok - látás és hallászavar, görcsroham - is kísérik a betegséget. Kialakulásáról és a kezelés módjairól bővebben az alábbi cikkünkben írtunk!