Világszerte a daganat okozta halálozás egyik gyakori oka a Origo .
A májrák sejtjei különösképpen rá vannak szorulva a glutamin aminosavra, mert ez szolgáltatja az „üzemanyagot” a sejtek osztódásához. Ahhoz azonban, hogy a glutamin fogyaszthatóvá váljon számukra, szükség van a „májreceptor homológ 1 (LRH-1)” nevű fehérjére, amely kisebb molekulákká bontja le azokat. Ezt az LRH-1-et sikerült a tudósoknak blokkolniuk, amely nagy mértékben visszafogja a májrák fejlődését egerekben. A felfedezés - melyet a Genes and Development folyóiratban jelentettek meg a kutatók - új gyógyszerek kifejlesztéséhez vezethet. - foglalta össze az Origo cikke.
Radioaktív anyagokkal is kezelik
A májrák viszonylag ritka, az összes daganatos megbetegedés nagyjából 3 százalékát adja, jellemzően kései diagnózisa ugyanakkor rossz túlélési esélyeket biztosít. Bizonyított májtumor ideális kezelése a tumoros májszövet műtéti eltávolítása, enélkül átlagosan 6-10 hónapos túlélésre lehet számítani.
Ha a műtét nem lehetséges, egyéb tumorellenes kezelések jöhetnek számításba. A tumor méretének csökkentése megtörténhet úgynevezett kemoembolizációval, amikor gyógyszeres úton célzottan zárják el a daganat érhálózatát, hogy ezzel akadályozzák meg a tumorsejtek tápanyagellátását és szaporodását. Helyi kezelésként működik a hasfalon át a máj tumoros területére tömény alkohol vagy ecetsav bejuttatása a beteg sejtek elpusztítására. Az újabb eljárások egyike során radioaktív anyagot juttatnak be a megfelelő artériaágba, ami szintén helyileg pusztítja a tumorsejteket, így a környező ép májszöveti sejtek jobban megóvhatók.
A májrák megelőzése mindenek előtt a máj egészségének megóvásával kezdődik. Magyarországon elsősorban az alkoholizmussal hozható összefüggésbe, az italozás miatti májzsugorban elhunytak csaknem harmadában kimutatható a kifejlődő májrák. Kétszer-háromszor annyi férfi beteget tartanak nyilván, mint nőt, akik a diagnózis idején általában 50-60 évesek.