Az elsőként Ausztráliában bevezetett védőoltás a torokban és szájban kialakuló rákos betegségek ellen is véd nőknél és férfiaknál egyaránt – írta a BBC News. “Elegendő ember beoltásával felszámolható a vírus, mivel kizárólag embereket fertőz meg. Ausztráliában 90 százalékkal csökkent a fertőzöttség a vakcinaprogram tíz évvel ezelőtti bevezetése óta” – mondta Ian Frazer, az ausztráliai Transzlációs Kutatóintézet professzora.
A HPV-oltás bevezetése óta 170 millió dózist adtak be a világ 130 országában, aminek hatására 50 százalékkal csökkent az új méhnyakrákos esetek száma.
A HPV egy nagyon gyakori vírus, amely a bőrön és egyéb testtájakon él, beleértve a szájat, a nemi szerveket és a végbélnyílás környezetét. Át lehet adni egyszerű bőr-bőrrel való érintkezéssel, valamint genitális érintkezésen keresztül is. A vírus leggyakrabban a vaginális és anális szex révén terjed, de az orális szex is alkalmas a továbbadására. “A papilloma vírusok valóban igen gyakran okoznak rákot” – mondta Frazer professzor.
Frazer, és a néhai Jian Zhou molekuláris virológus által irányítrott kutatócsoport géntechnológiát alkalmazott, hogy létrehozzon egy vírusreplikát (másolatot) a vakcina megalkotásához. A több millió adag oltóanyag beadása a jelentések szerint végül globálisan a felére csökkentette az új méhnyakrákos esetek számát.
Az oltással szemben azonban van ellenállás is, mert a szülők attól tartanak, hogy a vakcina ösztönözheti a promiszkuitást. Mások pedig a biztonsági kockázatokat hangsúlyozták az oltás ellenzésekor. “Azokban az országokban, mint az Egyesült Államokban, ahol a vakcinát nem elég széles körben veszik igénybe, elég kiábrándító, hogy a méhnyakrák miatt több ezer nő hal meg évente. S akkor, még nem is beszéltünk arról a problémáról, hogy 250 ezer ember hal meg méhnyakrákban a fejlődő világban” – adott hangot a csalódottságának Frazer.
Forrás: BBC , MTI