Az onkológiai viroterápiának nevezett módszer kifejlesztése során egerekkel kísérleteztek. Az állatokba emberi melanómadaganatokat ültettek, majd az egyiket egy emberre egyébként nem veszélyes madárvírussal fertőzték meg. Közvetlenül ezután olyan antitestet juttattak az egerek szervezetébe, mellyel az azonnali immunválaszt szimulálták.
Ez a kettős megoldás olyan folyamatot indított el, mely olyan erősnek bizonyult, hogy a vírussal nem fertőzött daganatot is elpusztította.
"Nagyon sok betegnek hatékony a daganatellenes immunterápia , de nem mindenkinél és nem minden daganattípusnál alkalmazható" - mondta Dmitriy Zamarin, a kutatás egyik vezető szerzője, a Ludwig's Collaborative Laboratory szakembere. "Ennek oka az, hogy sok rákos betegség során az immunrendszer nem tud megfelelően működni. Az onkológiai viroterápia segíthet abban, hogy az immunterápiát több emberen lehessen sikeresen alkalmazni."
A módszer azért működik, mert a vírusfertőzés a daganatsejtekhez irányítja a T-sejteket - azokhoz a daganatsejtekhez, melyek egyébként képesek "elbújni" az immunrendszer elől. Ha ezt még antitest-injekcióval is kiegészítik, akkor a szervezet immunválasza annyira felerősödik, hogy képes lesz nemcsak a fertőzött tumort felismerni és elpusztítani, hanem azokat a tumorokat is, melyeket nem fertőztek meg vírussal.
A szakemberek szerint a terápia nagyon ígéretes, és a továbbfejlődés lehetősége is benne van. A közeljövőben pedig a klinikai kísérleteket is szeretnék megkezdeni - írják a című szaklapban megjelent tanulmányban.