A lenmag fogyasztása lassítja a férfiakban a prosztatarák kialakulását, míg a ginszeng bevitele enyhíti a rákos betegek által gyakran érzett kimerültséget - közölték amerikai kutatók egy alternatív gyógymódokkal szemben rendkívül szkeptikus orvosi konferencián.
A kutatás az orvosok azon törekvését szolgálja, hogy jobban megismerjék a különböző ételek és táplálékkiegészítők jótékony és káros hatásait, melyekben a betegek gyakran hisznek, tudományos megalapozottságuk azonban legtöbbször megkérdőjelezhető.
Csak az Egyesült Államokban évente 36 - 47 milliárd dollárt költenek el alternatív és kiegészítő gyógykezelésekre - derül ki a National Center for Health Statistics éves jelentéséből.
"A páciensek fogyasztják a különböző készítményeket, de nekünk tudnunk kell, hogy ezek tényleg használnak, esetleg ártanak-e" - közölte Dr. Bruce Chenson a washingtoni Georgetown Egyetem kórházának orvosa, aki az alternatív terápiák panelbeszélgetést vezette az Amerikai Klinikai Onkológiai Társaság találkozóján.
A lenmaggal foglalkozó tanulmány, melyet az észak-karolinai Duke Egyetem kutatói készítettek, 161 prosztatarák miatt operációra váró férfinél vizsgálta annak hatását. "A rákos sejtek növekedése számottevően csökkent a lenmag fogyasztását követően" - mondta Dr. Nancy Davidson a John Hopkins Egyetem daganat- és rákspecialistája. A lenmag omega-3 zsírsavakban és lignanban gazdag, mely egy a mag héján megtalálható rostféleség.
"Azért a lenmagot vizsgáltuk, mert igen különleges táptulajdonságokkal bír" - teszi hozzá Wendy Denmark-Wahnfried, a Duke orvosi iskola kutatója.
A kísérletben részt vevő férfiak fele naponta 30 grammnyi lenmagot evett meg szokásos étkeik mellé, míg az urak másik fele a lenmagbevitel mellett zsírszegény diétát is folytatott az egy hónapos kísérlet időtartalma alatt.
A műtétet átesetteken azután folyamtatosan figyelték a rákos sejtek szaporodásának intenzitását. A tumor mindkét csoportnál 30-40 százalékkal kevésbé fejlődött gyorsan, összevetve a lenmagot nem fogyasztott betegekével.
Második oldal
Denmark-Wahnefried azonban még nem jelentené ki végérvényesen a lenmag hatékonyságát: "egészséges táplálék tele vitaminnal és rosttal, ennek ellenére még nem jelenthetjük ki, hogy együnk lenmagot a prosztatarák kialakulása ellen" - mondja, hozzátéve hogy most a magok megelőző hatását is meg kell vizsgálni.
A ginszeng esetében, a kutatást vezető Debra Barton, a világhírű minnesotai Mayo Clinic-től kollégáival három különböző adagban tesztelte a gyökér hatását, eltérő tumorral kezelt betegeken, olyanokon, akik az orvosok várakozásai szerint legalább a következő fél évben életben maradnak.
Huszonöt százaléka az 1000 milligrammos dózisokat kapott betegeknek, és 27 százaléka a 2000 milligrammos dózisokat kapó betegeknek jelezte, hogy kimerültségi tüneteik jelentősen mérséklődtek.
A 750 milligramm ginszenget szedőknek csak 10 százaléka mondta, hogy jobban érzi magát, ugyanennyien azonban a placebót kapott betegek közül is hasonlóan vélekedtek.
A betegek a kísérlet során wisconsini ginszenget szedtek egyetlen növényről, melynek hatóanyagtartalmát előzőleg bevizsgálták, hogy minden beteg ugyanazt szedje. A gyökeret porrá zúzták, és kapszulákban adagolták.