Hogyan képződnek az áttétek?

Még mindig nagyon keveset tudnak a kutatók arról, hogyan vándorolnak a rákos sejtek a szervezeten belül. Egy új találmánnyal ez is lehetővé válhat.

Ha valakinél rákot diagnosztizálnak, a gyógyulási kilátásokat nagyban az határozza meg, hogy képezett-e már távoli áttéteket, metasztázisokat az elsődleges tumor. A rák miatti halálozások 90 százalékában játszik szerepet az áttétek kialakulása. Ennek ellenére mindmáig nem sokat tudunk arról, hogy pontosan hogyan is zajlik le az áttétképződés folyamata.

A tumoros betegek több mint fele, mire gyógyító kezekbe vagy kórházba kerül, testsúlyának legalább tizedével nyom kevesebbet. Miért? Itt elolvashatja! A rákos sejtek a vérkeringésbe jutva vándorolnak a test más tájaira, így más szerveken is megjelenik a daganat. Előfordul, hogy az áttétek olyan szerveken alakulnak ki , amelyeket jóval nehezebb kezelni, mint az elsődleges tumort.

A Johns Hopkins Egyetem kutatói, Andrew Wong és Peter Searson most olyan mesterséges véredényt hoztak létre, amelynek segítségével egészen közelről és valós időben figyelhetik meg a kutatók azt a folyamatot, ahogyan az áttét kialakul. Az áttétképződés jobb megértése által pedig lehetségessé válik újfajta kezelések kidolgozása is. A mesterséges véredényről szóló tanulmányukat a Cancer Research című tudományos folyóiratban tették közzé, és előreláthatólag szabadalmaztatni tudják majd a találmányukat.

Rákos sejt osztódása

- Még mindig nagyon keveset tudunk arról, hogy a rákos sejtek hogyan vándorolnak testszerte az érrendszeren keresztül. Nincs ugyanis olyan pontos képalkotó eljárás , amely lehetővé tenné, hogy az egyes sejtek mozgását követni tudjuk a véráramban. Ez az új eszköz lehetővé teszi, hogy közelebbről és pontosabban megvizsgálhassuk ezt a folyamatot - magyarázta a találmány jelentőségét Wong.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A mesterséges véredény működését emberi mellráksejtekkel tesztelték: a fluoreszkáló rákos sejteket az emberi mellben található szövethez hasonló tulajdonságú kollagén anyagba ágyazták. A mesterséges érrendszer fala átlátszó volt, de egyébként minden más tulajdonságban a valós véredényekhez hasonlított. A mesterséges erekben pedig egy, az emberi vérre hasonlító, tápanyagban dús tiszta folyadék keringett. Az így létrehozott mesterséges környezetet a kutatók mikroszkóp alatt vizsgálták meg; sikerült rögzíteniük azt a folyamatot, ahogyan a rákos sejtek az érrendszerbe jutnak. - Korábban ezt a folyamatot nem volt módunk végigkövetni. A mesterséges ér kialakításában ebben nagy lépést tettünk előre - kommentálta a találmányt Searson.

A mikroszkóp alatt a következő folyamatot látták: a mesterséges mellszövet körülvette, magába fogadta a rákos sejteket, néhányat azonban nem sikerült körülvennie. Ezek a sejtek megszöktek, és igyekeztek beleásni magukat az ér falába. Egy idő után a mesterséges vér áramlásának sodrása éppen elég volt ahhoz, hogy a rákos sejteket magával ragadja és elsodorja.

Onnantól pedig, hogy a rákos sejtek a vérbe jutnak, már nagyon könnyen és gyorsan eljutnak más szervekhez, ahol áttéteket tudnak képezni. A jövőben ugyanennek az eszköznek a segítségével azt fogják tesztelni, hogy a vérbe juttatott rákellenes szerek hogyan hatnak a metasztázisokra. Az eszközt akár új gyógyszerek fejlesztéséhez is lehet majd használni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.