Ígéretesnek látszik az új szűrővizsgálat, amellyel a korai stádiumú petefészekrákot lehet kimutatni a menopauzán átesett nőkben.
"A petefészekrákos esetek több mint 70 százalékát csak akkor mutatják ki, amikor már előrehaladott állapotba került, ezért egy a betegség korai stádiumának diagnosztizálására alkalmas szűrővizsgálat kifejlesztése olyan lenne, mint megtalálni a Szent Grált" - nyilatkozta a tanulmány vezető szerzője, Karen Lu, a Texasi Egyetem Anderson Rákkutató Központjának munkatársa. "Ez a tanulmány egy lépést tett ebbe az irányba. Amennyiben nagyobb szabású kutatások is megerősítik, ez a megközelítés hasznos és viszonylag olcsó eszköz lehet a petefészekrák kimutatásában a betegség korai, kezelhetőbb stádiumaiban."
Az eredményeket az Amerikai Klinikai Onkológusok Társasága (ASCO) tette közzé június 4-8-ig Chicagóban szervezett éves konferenciáját megelőzően.
Az új módszer matematikai modell alkalmazásával értékeli ki a CA-125 vérvizsgálat eredményeit (ennek a fehérjének a szintje megemelkedik a rák fejlődése közben), valamint a beteg életkorát. A modellt aztán hüvelyen keresztül végzett ultrahangos vizsgálat, illetve szükség esetén nőgyógyász-onkológiai vizsgálat követi.
A tanulmány során 3238, ötven és hetvennégy év közötti, menopauzán átesett nőt követtek nyomon nyolc évig, akiknek családi kórtörténetükben jelentős mértékben előfordult emlő- illetve petefészekrák, és az ultrahanggal kiegészített matematikai modell 99,7 százalékos pontossággal vált be, ami arra utal, hogy kevés hamis pozitív eredmény született a megközelítés alkalmazása során.
Nagy-Britanniában 200 ezer nő részvételével már zajlik egy nagyobb szabású tanulmány, melynek eredményei 2015-re várhatók.
Copyright AFP [2010] / Translation Medipress