Így halhat bele kevesebb magyar a tüdőrákba

A tüdőrákszűrések fellendítése, illetve a vizsgálatokhoz való könnyebb hozzáférhetőség érdekében indul európai uniós program Magyarországon – ismertette az európai rákellenes terv részeként megvalósuló, több éven át tartó akcióban részt vevő Pécsi Tudományegyetem (PTE).

A tüdőrákszűrés fellendítése érdekében indul program Magyarország – és Európa – több pontján. Az úttörőnek számító, EU4Health (EU az Egészségért) elnevezésű projekt célja, hogy megkönnyítse a tüdőrákszűrési programok végrehajtását, minimalizálja a szűrés akadályait és biztosítsa a vizsgálatokhoz való hozzáférhetőségét minden ember számára, társadalmi és gazdasági helyzettől függetlenül.

röntgenfelvétel egy tüdőről
A tüdőrákszűrés fellendítése érdekében indul program Magyarország több pontján. Fotó: Getty Images

Az LDCT-vizsgálat a kulcs

A program részeként csak Baranyában 800 alacsony dózisú CT-vizsgálat elvégzésére nyílik lehetőség a következő két évben – közölte Szántó Zalán, a PTE Klinikai Központ orvosa, aki egyben a projekt pécsi szakmai vezetője is. Mint mondta, a program során olyan kérdésekre kaphatnak majd választ a szakemberek, hogy miként lehet a legjobban megvalósítani a tüdőrák költséghatékony szűrőprogramját, illetve milyen hathatós módszerekkel érhetőek el a különösen magas kockázatnak kitett csoportok.

A tüdőrák a rák okozta elhalálozás vezető oka, a túlélési arány azonban sokkal magasabb lehetne, ha korán felismernék a kóros elváltozásokat. Az alacsony dózisú computertomográfiás vizsgálat (LDCT) biztonságos, egyszerű és hatékony módja a tüdőrák szűrésének, alkalmazásával ötödével csökkenthető a tüdőrák okozta halálesetek számát.

Az új európai uniós rákszűrési ajánlás arra ösztönzi a tagállamokat, hogy vizsgálják meg az LDCT megvalósíthatóságát és hatékonyságát a tüdőrák szempontjából magas kockázatnak kitett személyek szűrésére. Az EU által finanszírozott, SOLACE névre keresztelt projekt támogatja a tagállamokat a végrehajtásban, és személyre szabott eszköztárat biztosít a nemzeti és regionális központok számára a tüdőrákszűrési programok EU-szerte történő megvalósításának megkönnyítéséhez, különös tekintettel azokra a csoportokra, amelyek az egészségügyi egyenlőtlenségek miatt nagyobb kockázatnak vannak kitéve.

Az Európa-szerte zajló, tüdőrák ellen küzdő program keretében Magyarországon a PTE mellett a Debreceni Egyetem és az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet vesz részt a várhatóan több ezer embert érintő vizsgálatokban.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az általában közepesen vagy erősen felhős égkép mellett hosszabb-rövidebb napos időszakokra is számíthatunk. A Dunántúl északnyugati részein azonban naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már valamivel nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.