Megfelelő HPV-átoltottság esetén töredékére csökkenne a méhnyakrákos megbetegedések száma - közölte Rozványi Balázs, a Magyar Rákellenes Liga elnöke szerdán az M1 aktuális csatornán. A szakértő elmondta, világszerte 570 ezer nőnél regisztrálnak méhnyakrákos megbetegedést, és több mint 300 ezren halnak meg miatta.
Az Egészségügyi Világszervezet célként határozta meg, hogy a következő tíz évben 200 millió HPV-vakcinát juttat el a szegény, fejlődő országokba, mert az oltással 30-40 éven belül immunissá válhat a népesség a méhnyakrákra, és a számítások szerint ezzel a következő 50 évben 13 millió életet lehetne megmenteni - ismertette.
A rendszeres szűrés életet menthet
Az elnök fontos lépésnek tartja, hogy Magyarországon a HPV elleni oltást a lányok mellett kiterjesztik a hetedikes fiúkra is, mert egyes daganatok kialakulásában a férfiaknál is szerepet játszik a vírus, valamint így védeni lehet a velük kapcsolatba kerülő nőket is.
Magyarországon évente 1200 nő betegszik meg méhnyakrákban, 400-500-an pedig bele is halnak a betegségbe. A rendszeres szűrés nagyon fontos, mert így korai stádiumban észlelni lehet a megbetegedést, és eredményesebben lehet kezelni - mondta Rozványi Balázs.