A koppenhágai székhelyű szervezet vezetője kiemelte, hogy az új koronavírus okozta világjárvány miatt visszaesett a daganatos betegek ellátása, késnek a diagnózisok és a kezelések. Az elmaradó diagnózisok mellett egyes országokból gyógyszerhiányt is jelentettek, ezért előreláthatóan emelkedni fog a rákos megbetegedések és halálozások száma. Az európai WHO olyan jövőben reménykedik, ahol a rák nem lesz életveszélyes betegség. "Nem tudjuk megszüntetni a rákot, de törekszünk arra, hogy a rák okozta halálozást megszüntessük" - mondta Kluge.
Közel 2,2 millió ember hal meg rákban
A hivatalos adatok szerint 2020-ban Európában 2,7 millió embernél fedeztek fel rákot, 1,3 millióan haltak meg a rosszindulatú daganatok számos változatának következtében. A WHO európai régiója 53 országot foglal magában. Kluge megjegyezte, hogy egy normális évben a régión belül majdnem 2,2 millió ember hal meg rákban, ami "túlságosan nagy szám, ha tudjuk, hogy ezek a halálozások megelőzhetők lettek volna".
A régióban nőttek az egyenlőtlenségek a kezeléshez való hozzáférésben, a különbségek csökkentésére a regionális iroda csütörtökön új kezdeményezést indított, amelynek öt fő területe a megelőzés, a korai felismerés, hozzáférés a diagnózishoz és a kezeléshez, valamint a palliatív - tüneteket és mellékhatásokat csökkentő - ellátás. "Először a gyermekrákra, a méhnyak- és melldaganatra fókuszálunk" - tette hozzá közleményében Kluge.