Így írt Esterházy halálos betegségéről

Hasnyálmirigynapló címmel írta meg utolsó művét Esterházy Péter, melyben nem csupán betegségéről szólt, de az elmúlással kapcsolatos gondolatait is összegezte. A Kossuth-díjas író július 14-én adta fel a harcot a rákkal.

Csütörtök délután elhunyt Esterházy Péter Kossuth-díjas író. A mai magyar prózairodalom egyik legjelentősebb alakjának halálhírét családja közölte, a Magvető Kiadó saját halottjának tekinti, temetéséről később intézkednek. Az író hasnyálmirigyrákban szenvedett, betegségéről könyvet is írt, amely Hasnyálmirigynapló címmel jelent meg az idei könyvhéten. A rendezvényt még maga az író nyitotta meg június 9-én.

A hasnyálmirigyrák kialakulásának okai nem pontosan ismertek, de kockázata korral nő. A dohányzás káros hatása mindazonáltal beigazolódott, az előfordulás arányosan nő az elszívott cigaretták számával. Bővebben az alábbi cikkre kattintva olvashat a betegségről! Rák, ez a jó kezdőszó - vezeti be az olvasót Esterházy Péter naplója első lapján új életébe. Majd a mondat teremtette csöndben beszélni kezd: ismerjük és nem ismerjük ezt a hangot, mely hol távolról szól, hol közelről, játszik, fürkész, olvas, imádkozik, és néha szinte énekel annak a másiknak, aki ott benn fészkel. Aztán meg-megsötétedik, és kedvetlenül elhallgat. Napokra. Mit lehet tenni, ha a test, amely addig mindenestül a munkát szolgálta, egyszerre az írás ellen fordul? Hogyan rögzíti napjait az író, akinek minden műve valóság és költészet szétszálazhatatlanságára épül? Mi történik az ontológiai derűvel, amikor a halálos betegség mindennapi gyakorlattá válik? Megírható-e szerelemként a hasnyálmirigyrák? Nem egyszerű történet - írja a Könyvesblog , melynek az író elsőként adott nagyobb interjút a napló készítéséről, és ezen keresztül betegségéről is.

"Én nem hiszek benne, hogy az írás terápia volna, de minthogy már 45 éve írok, lehet, hogy erre nincs rálátásom" - mondta Esterházy némi iróniával a Könyvesblog oldalán közzétett videóban. Annyiban talán mégis segíthet - tette hozzá - hogy az anyaggal való "szöszmötölés" során az ember jobban átgondol bizonyos viszonyokat is. Sorai ugyanakkor erőt önthetnek mindazokba, akik ugyanezzel a betegséggel küzdenek, ezáltal a napló sorai, ha nem is Esterházy, de minden más beteg számára terápiául szolgálhatnak.

Elhunyt Esterházy Péter (MTI Fotó: Balogh Zoltán)

A hasnyálmirigyrák az összes tumoros betegséget tekintve ritka, a rákok 2-3 százalékát adja. Ennek ellenére a halálozása - részben késői felfedezése miatt - igen nagy, másrészt ez az egyik legkedvezőtlenebb kimenetelű rosszindulatú daganat: 5 éves túlélése nem éri el az 5 százalékot, és ez még az operálható stádiumban lévőkre is igaz. Egyéves túlélése is csak alig 10%. Hazánkban e daganatféle előfordulása az utóbbi évtizedekben folyamatosan emelkedik, évi mintegy 1500 új beteget regisztrálnak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.