A kozmetikumoktól a festékeken át a vitaminokban is jelen lévő titán-dioxid (TiO2) nanorészecskék egérkísérletekben genetikai károsodást okoztak - derült ki a Kaliforniai Egyetem Jonsson Onkológiai Kutatóközpont által nemrég közzétett tanulmányból. A részecskék a DNS-szálak törésén és a kromoszómakárosodáson kívül gyulladást is okoztak, amely megnöveli a daganatok kialakulásának esélyét.
A szervezetbe bekerülve a TiO2 részecskék felhalmozódnak a különböző szervekben, mivel kiválasztani nem tudjuk őket. Kis méretük miatt a sejthártyán is átjutnak és beavatkoznak a sejtek működésébe. A múltban ezeket a nanorészecskéket veszélytelennek gondolták, merthogy nem lépnek kémiai reakcióba környezetükkel, azonban Robert Schiestl patológus, onkoradiológus és környezet-egészségügy professzor és munkatársai felfedezték, hogy a részecskék fizikokémiai reakció révén növelik az oxidatív stresszt és sejthalált okoznak.
"Bár a titán önmagában kémiailag semleges fém, azonban a részecskék méretének csökkenésekor megnő a felületük, a felület pedig a környezettel reakcióba lépve oxidatív stresszt hoz létre" - magyarázta a professzor.
A TiO2 nanorészecskék gyártása egyre nagyobb üzlet, az ipar évente körülbelül kétmillió tonnányit termel belőlük. A fent felsoroltakon kívül megtalálhatók még a fogkrémekben, ételszínezékekben és más termékekben. Schiestl szerint egyes daganatok a részecskék számlájára írhatók, mivel egyes emberek érzékenyebbek azok hatásaira. A kísérletben ivóvízzel vitték be az egerek szervezetébe a TiO2 nanorészecskéket és már az ötödik napon (ez körülbelül 1,6 évnek felel meg az ember esetében) megjelentek a károsodások. Éppen ezért javasolják, hogy csökkentsük a táplálékkiegészítők és ételfestékek bevitelét.
A cikk a Cancer Research folyóirat november 16-i számában jelent meg.