Hogyan javasolt táplálkozni egy daganatos betegség diagnózisát követően? Nagyjából úgy, ahogyan egy egészséges embernek is táplálkoznia kellene: sok zöldséggel és gyümölccsel , de kevés zsírral, sóval és vörös húsokkal. Persze, a helyes étrend kialakításakor a beteg állapotát, a kezelések mellékhatásait és a társbetegségeket is figyelembe kell venni - nyilatkozta Henter Izabella dietetikus a Rákgyógyítás magazinnak. A szakember szerint olyan étrendet kell összeállítani, amelyet a beteg is magáénak érezhet és követni tud a mindennapokban.
Hogyan étkezzen egy rákbeteg?
A dietetikus szerint a daganatos beteg leggyakoribb kérdése, hogy mit szabad, illetve mit nem szabad ennie. Erre azonban nincs általános válasz. "Vannak irányelvek, nemzetközi ajánlások az étrendre vagy a speciális problémákra, nincs azonban kimondottan hasnyálmirigyrákos vagy tüdőrákos betegek számára követendő diéta. Mindig az adott emberből és az ő helyzetéből, lehetőségeiből kell kiindulnunk" - mondta el.
Tudni kell például, hogy a páciens milyen egyéb betegségektől szenved. Az étrend összeállítását alapvetően befolyásolja, hogy vérszegény -e az illető, jól működik-e a mája, a veséje, cukorbetegség vagy köszvény kialakult-e nála. Persze az is számít, hogy milyen rákbetegségben szenved, milyen kezeléseket kap, és vannak-e evési vagy székelési panaszai.
Hogy a diéta követhető legyen, beilleszthetővé kell tenni a beteg már megszokott étkezési rendjébe. A dietetikus szerint egy háromnapos étrendi napló már jó képet adhat arról, hogyan táplálkozik valaki, ebből az is kiderül, hogy a hétköznapokon egy vendéglátóhelyen ebédel-e, vagy főz magára, illetve hogy mennyi szénhidrátot, növényi rostot és zsírt fogyaszt.
A dietetikus szerint a felsoroltak mindegyikét fontos figyelembe venni, ugyanakkor az egészséges táplálkozás alapjai a daganatos betegek esetén is nagyjából ugyanazok, mint az egészségeseknél. Legjobb, ha a beteg kerüli a megterhelő, nehéz ételeket, és az étrendjébe minél nagyobb mértékű zöldség- és gyümölcsfogyasztást iktat be, továbbá tartózkodik a túlzott cukorbeviteltől . A bőséges folyadékfogyasztás szintén kulcsfontosságú, ebben különböző trükkök segíthetnek: például kikészíthet az asztalára egy korsó vizet, amelyet délig el kell fogyasztania.
A megfelelő táplálkozással nemcsak az erőnlét és az immunrendszer támogatható, de pszichológiai hatása is van. "A beteg nemcsak passzív elszenvedője a kezeléseknek, hanem megéli, hogy tudatos résztvevője is a gyógyulásának. Ennek a kontrollérzés visszanyerésében, a közérzet javításában is pozitív szerepe van. Sikerélményt is ad, ha valaki megtapasztalja, hogy elérte a célját, az étrendi változások révén csökkennek a tünetei, jobban érzi magát a bőrében" - magyarázta Henter Izabella.