A környezetvédelmi tárca által kiadott közlemény szerint Illés Zoltán február 8-án, és 11-én a Budapest XXI. kerület, egykori Csepel Művek területén a "csepeli galvániszap-ügyként" elhíresült ügyben a sajtó munkatársainak jelenlétében tartott sajtótájékoztatóján úgy nyilatkozott, hogy a jelzett galvániszap miatt "katasztrófaveszély van Csepelen", "az iszap a helyi ivóvízbázis mellett a Duna közelsége miatt veszélyezteti az ország más településeit, valamint Szerbiát, Romániát, és Bulgáriát", továbbá "az említett nehézfémek rákos daganatot, genetikai elváltozást, illetve magzatkárosítást okozhatnak, ha bejutnak a szervezetbe és az ivóvízen, a Duna élővilágán keresztül Magyarország más településein, de az említett országokban is megtörténhet.
A környezetvédelmi felügyelőség szerint Illés Zoltán fenti nyilatkozata kimeríti a Büntető Törvénykönyvről szóló 1978. IV. tv. 270/A §-ában meghatározott, közveszéllyel fenyegetés bűncselekményét, ezért büntetőeljárás megindítását kezdeményezték - írja a közlemény.
A felügyelőség álláspontja szerint katasztrófahelyzet nem áll fent. Környezeti kockázatot képvisel ugyan a csepeli galvániszap, de sem az emberek egészsége, sem a környezet nincs veszélyben.
A közlemény leszögezi: Illés már korábban is nevetséges akciókkal hívta fel magára a figyelmet, ezért a zöldtárca a felügyelőséggel egyetértve úgy véli: véget kell vetni az öncélokat szolgáló kampányoknak a környezetvédelmi ügyekben. A tárca másokat is arra buzdít, hogy ha ilyen, vagy hasonló esetet tapasztalnak, használják a jog adta lehetőségeket a pánikkeltőkkel szemben, akiket sem a társadalmi, sem a gazdasági, sem az emberi károk nem érdekelnek.
Illés: Rákos daganatot, genetikai elváltozást, okozhat az iszap
Mint ismert, a vasárnap délutáni akciót - amelyen részt vett Selmeczi Gabriella és Koszorús László, a Fidesz országgyűlési képviselői, a Jövőnk Műhely munkatársai - a párt a Jövőnk című vitasorozatának keretében szervezte. Az aktivisták - arcukon védőmaszkban és lábukat védő nejlonzsákban - hatszáz négyzetméter fóliával borították be a galvániszapot tartalmazó, szétrohadó félben lévő műanyag zsákokat.
Illés Zoltán szerint az iszap a helyi ivóvízbázis mellett a Duna közelsége miatt veszélyezteti az ország más településeit, valamint Szerbiát, Romániát és Bulgáriát is - mondta Illés Zoltán. A volt országgyűlési képviselő kitért arra, hogy az említett nehézfémek rákos daganatot, genetikai elváltozást, illetve magzatkárosítást okozhatnak, ha bejutnak a szervezetbe, és ez az ivóvízen, a Duna élővilágán keresztül Magyarország más településein, de az említett országokban is megtörténhet.
(hirtv.hu, mno.hu)