A neem fa leveléből nyert természetes kivonat, a nimbolid képes megállítani a hasnyálmirigy rákos sejtjeinek növekedését és a daganat terjedését, ráadásul anélkül, hogy az egészséges sejteket károsítaná – derítette ki állatkísérletek alapján egy amerikai kutatócsoport. A Texas Tech University Health Sciences Center El Paso (TTUHSC El Paso) szakemberei szerint ezek az eredmények rendkívül biztatóak, és teljesen új utat mutathatnak a rendkívül veszélyes hasnyálmirigyrák kezelésében.
A hasnyálmirigydaganatot az egyik legveszélyesebb tumortípusnak tartják, melynél rendkívül alacsony a túlélési arány. A korai szakaszokban nagyon nehéz diagnosztizálni, nem jár együtt látványos tünetekkel, és gyakran csak akkor veszik észre, hogy baj van, amikor a daganat már továbbterjedt más szervekre is. Az előrehaladott hasnyálmirigyrák nem műthető, és a kezelésére túlságosan kevés módszer áll az orvosok rendelkezésére. Ezért is fűznek nagy reményeket a mostani kutatáshoz a szakemberek.
A nimbolid növeli egy speciális molekula termelődését. Ez a molekula az úgynevezett apoptózisban, vagyis a programozott sejthalálban és az autofágiában, vagyis a sejtek önemésztő képességében játszik szerepet. A kutatás szerint a nimbolid képes csökkenteni a daganatos sejtkolóniák méretét és számát mintegy 80 százalékkal, az inváziós kapacitásukat (vagyis azt, hogy más szöveteket mennyire képesek megtámadni) pedig 70 százalékkal.
Neem fa vagy indiai orgona
Indiában évezredek óta használják a neem fát gyógyhatása miatt. Elsősorban féreghajtóként, gombaölőként, diabétesz, cukorbetegség, bakteriális fertőzés, vírusfertőzés esetén. Gyakran alkalmazták fogamzásgátlóként és nyugtató szerként.
A görög-arab orvostudomány különösen bőrbetegségek ( ekcéma , pikkelysömör) esetén javasolja a neemfa olaj használatát. Továbbá használják az egészséges haj kezelésére (korpa, tetű), májfunkció javítására, méregtelenítésre és vércukorszint egyensúly helyreállítására.
A növényben már korábban azonosításra került a nimbin, nimbinin mely az antibakteriális hatásért felelős. Hatóanyagai a flavonoidok, triterpén-származékok, karotinoidok, szerves savak, ásványi anyagok. Legfontosabb vegyületének az azadirachtint tekintik, ami sok készítménynek (pl. rovarok elleni növényvédőszernek) a hatóanyaga.
A szakemberek állatkísérletekkel bizonyították a nimbolid daganatellenes hatásait, de a kutatásokat mindenképpen szeretnék emberekre is kiterjeszteni, és azt is igyekeznek kideríteni, hogy miként lehetne a növényi kivonat hatásait maximalizálni, így akár egy új gyógyszert is kifejleszteni a hasnyálmirigyrák ellen.
A kutatás eredményeiről a Scientific Reports című szaklapban számoltak be.