Ez év derekától összevonják a Fővárosi Szent László Kórházat és a Szent István Kórház és Rendelőintézetet, az előző intézmény önállósága megszűnik, a jogutód az István-kórház lesz - hagyta jóvá a főváros egészségügyi bizottságának előterjesztését a Fővárosi Közgyűlés. A jelenlegi 2500 fős dolgozói kör 140-nel lesz kisebb, s több mint 300 millió forint évi működésiköltség-mérséklés várható. A létszámcsökkenés elsősorban a 65 évnél idősebbeket érinti. Végkielégítésre 150 millió forintot kértek a fenntartó önkormányzattól.
Az egyesülést elsősorban szakmai indokok miatt közel egy éve kezdeményezték - mondta a Világgazdaságnak Radnai Zoltán, az István-kórház főigazgató főorvosa. A legkorszerűbb és a speciális gyógyítói osztályok mindkét helyen megmaradnak, a kevésbé korszerűek feladatát a másik intézményben folytatják. Így a Lászlóban a fertőzőbeteg-osztályok, az infektológia, a fül-orr-gégészet és az onkológia megmarad. Ez utóbbi bázisán komplex onkológiai ellátási formát alakítanak ki, s tervezik a rehabilitáció kialakítását is. A László fül-orr-gégészeti osztályának megmaradását az indokolja, hogy sok esetben e szervek alapbetegségéből indul ki a súlyos agyhártyagyulladás. Az István-kórházban viszont a sebészet marad meg, mert ennek az intézményben 1930 óta komoly hagyományai vannak. Az üzemgazdasági feladatok összevonásáról tetemes költségmegtakarítás várható.
A főigazgató úgy látja: a betegellátás színvonala azonnal érzékelhetően javul majd, ám a gazdaságossági hatások csak 1-1,5 év múlva érezhetők.
Leszögezte azt is: az összevonás nem függ össze a kórházi kapacitások csökkentésével, így annak az összevont kórházra való hatását nem ismerik. Az ágyszámcsökkentés indokolt, az orvosok magatartásával is összefügg: csak nyomós okkal tartsák kórházban a beteget. NTE
x