"Ha valaki hódol ezeknek a szenvedélyeknek, és kialakul benne hasnyálmirigyrák , a daganat megjelenése fiatalabb korban várható" - számolt be a Michigani Egyetem Orvostudományi Karának kutatója, dr. Michelle A. Anderson. A kutatócsoport azt is kimutatta, hogy ez a hatás a leszokott dohányosok vagy alkoholisták esetében eltűnt, amennyiben a leszokás legalább 10 évvel előzte meg a diagnózis időpontját.
Az Amerikai Rák Szövetség adatai szerint körülbelül egy a hetvenegyhez a hasnyálmirigyrák kialakulásának kockázata, a betegség diagnosztizálásának átlagos életkora pedig 72 év. Az American Journal of Gastroenterology internetes kiadásában megjelent kutatás azonban azt mutatja, hogy az aktív dohányosok és alkoholisták esetében ennél egy évtizeddel korábban mutathatják ki a betegséget. Dr. Anderson szerint ez erős motivációt jelenthet a dohányosok és a nagyivók számára, mert az önmegtartóztatás ez esetben egy évtizeddel is meghosszabbíthatja az életüket.
A kutatók szerint ez az eredmény abban az esetben járhat jelentős következményekkel, ha a hasnyálmirigyrák elterjedt szűrése valósággá válik. Jelenleg ugyanis nincs megbízható teszt, amivel kimutatható lenne a betegség azokban az emberekben, akik nem mutatnak tüneteket. A széles körű szűrés bevezetése érdekében az orvosoknak nem csak jó szűrővizsgálatokra lesz szükségük, hanem azt is tudniuk kell, kit és milyen életkorban érdemes szűrni. Ha a dohányosokban és az alkoholistákban valóban fiatalabb korban alakul ki hasnyálmirigy daganat, ez segíthet az orvosoknak meghatározni, kik számára a legelőnyösebb a szűrés, és mikor érdemes megkezdeni.