Kutyák képesek kiszagolni a pajzsmirigyrákot

A kutya az ember legjobb barátja - szokták mondani. Azt azonban eddig kevesen gondolták, hogy akár a rák diagnosztizálásában az ember segítségére lehetnek. Most kiderült: egy kutya képes emberi vizeletből azonosítani a pajzsmirigyrákot.

A csodakutya: Frankie, egy németjuhász. A hiperérzékeny eb 90 százalékos pontossággal jósolta meg az emberi vizelet szaga alapján, hogy az illetőnek van-e pajzsmirigyrákja vagy sem.

Az arkansasi orvosi egyetemen készült kutatásban egy németjuhász keverék kutyát, Frankie-t arra tanítottak be, hogy az emberi vizeletből képes legyen kiszagolni a pajzsmirigydaganatot. A kutya eredményei a diagnózis pontosságát illetően fantasztikusak - számolt be a Medical News Today. A pajzsmirigyrák a nyakunkon, a pajzsporc előtt található pajzsmirigy rosszindulatú megbetegedése. Az Egyesült Államokban évente megközelítőleg 62 450 új esetet diagnosztizálnak, és évi 1950 ember hal bele a pajzsmirigyrákba. Ez a daganat kifejezetten a fiatalabb korosztálynál jellemző: a diagnosztizált esetek kétharmadában 55 év alatti a páciens.

Pajzsmirigyrák: tünetek, okok, diagnózis

A pajzsmirigyrákot hagyományosan pajzsmirigy-biopsziával tudják diagnosztizálni. A vizsgálat során egy vékony tűt szúrnak a páciens pajzsmirigyébe, és onnan szövetmintát vesznek. A szövetminta citológiai elemzése pedig megmutatja, hogy vannak-e daganatsejtek a mintában. A diagnózishoz tehát egy drága és invazív beavatkozást kell elvégezni.

A kutya által az emberi vizelet alapján végzett diagnózis nagy előnye az lenne, hogy nagyon olcsó és nem invazív. Most pedig az is kiderült, hogy a kutya eredményei majdnem olyan pontosak, amilyen pontosan a biopszia alapján lehet megjósolni a betegséget.

Kutyák képesek kiszagolni a pajzsmirigyrákot

Kutyák képesek kiszagolni a pajzsmirigyrákot

Frankie-t előzetesen arra tanították be, hogy az emberi vizelet szaga alapján felismerje a pajzsmirigyrákot. 34 pajzsmirigy-betegségben szenvedő páciens vizeletmintáját mutatták meg a kutyának. A betegek korábban mind átestek biopsziás vizsgálaton, és kiderült, hogy közülük 15-nek rákja van, míg 19-nek jóindulatú tumora. Frankie tehát ezeken a vizeleteken gyakorolt: megtanulta a rákosok és a nem rákosok vizeletének a szagát megkülönböztetni.

Amikor a rákos ember vizeletét szagolta meg, le kellett feküdnie, míg amikor a nem rákos páciensét, akkor elfordította a fejét. A tanulási folyamat során sem a kutya, sem pedig a a kutyával levő tréner nem tudta, hogy melyik vizelet a rákos, és melyik a nem rákos ember vizelete. Közben azonban adtak neki olyan vizeletmintákat is, amelyekről a tréner tudta, hogy rákos embertől származott-e. Ha ezt a kutya helyesen ítélte meg, akkor megjutalmazta.

Az eredmények végül azt mutatták, hogy 34 esetből Frankie 30-ban helyesen ítélt. Kétszer hamis-pozitív, kétszer pedig hamis-negatív eredményre jutott.

Forrás: Medical News Today

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az átmeneti felhőzetcsökkenést követően kelet felől ismételten befelhősödik az ég, és általában közepesen vagy erősen felhős idő várható. A Dunántúl északnyugati részein azonban végig naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Késő estére 7 és 12 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.