Gyors, hatékony és költségkímélő képalkotó technológia fejlesztését kezdték el magyar kutatók a vastagbéldaganatok molekuláris vizsgálatához. A három éven át tartó fejlesztéshez a kutatás az Új Széchenyi Terv keretében nyert támogatást.
A Semmelweis Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) és a virtuális mikroszkópia terén világszerte elismert, magyar tulajdonú 3DHISTECH Kft. kutatói olyan, onkológiai molekuláris jelenségeket érzékelő és feldolgozó technológiát fejlesztenek ki, amely jobb minőséget biztosít, javítja az érzékelés és a feldolgozás hatékonyságát, gyorsítja a kiértékelést és az eddiginél kevesebb reagenst igényel, ezáltal csökkentve a vizsgálat költségeit.
Az automatikus, molekuláris-onkológiai in situ (azaz a sejteken, szöveteken elvégzett) diagnosztika fejlesztése alapvetően fontos a vastagbéldaganatok felismerésénél, a daganat stádiumának meghatározásánál, valamint a terápiás válasz és a különböző terápiák alkalmazhatóságának előrejelzésénél.
A kolorektális daganatokról
Magyarországon a vastag- és végbélrák a harmadik leggyakoribb daganatos halálok, a statisztikák szerint egyre gyakrabban fordul elő. Hazánkban körülbelül évi 7500-8000 az új betegek száma, és nagyjából 5000 ember hal meg évente a betegségben. A vastag- és végbél daganatait összefoglaló néven kolorektális ráknak nevezzük.
Fontos tudni, hogy az említett halálesetek többsége megelőzhető lenne, mert a végbél- és vastagbélrák korai-, illetve megelőző állapotának felismerésére rendelkezésre állnak az eszközök, szűrővizsgálatok. A betegségről bővebben Betegséglexikonunkban olvashat!