Szegedi kutatók modellje magyarázatot adhat arra, miért hajlamosabbak egyes emberek a bőrrákra és más rosszindulatú daganatokra - az új tudás birtokában már az újszülötteknél kimutatható, hogy valaki jó, vagy hibás géneket örökölt, megfelelő életmóddal utóbbi esetben is megelőzhető a bőrrák kialakulása
"A rák olyan betegség, amelyet a genetikai anyag, a DNS instabilitása okoz. Csoportunk az alapkutatások szintjén vizsgálja, hogy milyen folyamatok vezethetnek a DNS információtartalmának megváltozásához" - mondta Haracska Lajos, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Szegedi Biológiai Központjának (SZBK) tudományos főmunkatársa.
A kutató a rákos folyamatot az evolúcióhoz hasonlította. Mint mondta, az evolúció során új fajok alakulnak ki, mert megváltozik az élőlények genetikai állománya. A rákos sejt is megváltozott genetikai állománnyal rendelkezik az eredeti, kiinduló sejthez képest. Kialakulása úgynevezett reverse (fordított) evolúció, s minél gyorsabban változik a DNS, annál nagyobb az esély, hogy rákos daganat képződik.
A teljes cikk itt olvasható