Másfél Magyarországnyi, 15 milliót is meghaladó a világszerte rákos daganattal diagnosztizáltak száma világviszonylatban., az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslése szerint 2030-ra ez a szám több mint húszmillióra nő - olvasható a National Geographic cikkében. A rák világszerte vezető haláloknak számít, és csaknem negyedével gyakrabban fordul elő férfiaknál, mint nőknél. A két nem a kezeléshez is máshogy viszonyul: egy egyesült államokbeli tanulmány szerint a férfi betegek több információt és kevesebb érzelmi támogatást igényelnek az egészségügyi személyzettől, mint a nők.
Burjánzó problémák
A nők körében világszerte az tüdőrák a legveszélyesebb, sajnos Magyarország listavezető e daganat halálozási rátájában. Elsődleges kiváltó oka a dohányzás, így a nemek szerinti eloszlása is a dohányosok arányát követi: mivel a férfiak nagyobb számban élnek ezzel a káros szenvedéllyel, így a tüdőrák is gyakoribb esetükben.
Az EU-s rákstatisztikákban Magyarország az utolsó helyen áll: nálunk halnak meg a legtöbben rákbetegségben – az európai átlagnál csaknem kétharmaddal többen. A WHO állásfoglalása szerint a kockázat egészséges életmóddal csaknem harmadával csökkenthető: a dohányzás több mint hússzorosára növeli a tüdő- és szájüregi daganatok kialakulásának veszélyét, és összefüggés mutatható ki az elhízás, az alkoholfogyasztás meg a prosztatarák között.
Forrás: National Geographic