A veszélyes melanóma
A melanóma a bőr festéksejtjeiből kiinduló rosszindulatú daganata. Kialakulásának szempontjából különösen veszélyeztetettek a világos bőrűek, a testszerte sok anyajeggyel rendelkezők, illetve azok, akiknél a családban már korábban előfordult melanóma - magyarázza dr. Vincze Ildikó, a Budai Allergiaközpont bőrgyógyász-kozmetológusa.
A betegség előfordulása évről évre rohamosan növekszik: a szakemberek óvatos becslése szerint a közeljövőben minden 50. ember bőrrákos lesz élete során valamikor. A melanóma kialakulásának kockázatát számos tényező befolyásolja. A nem, a bőrszín, az öröklött hajlam mellett meghatározóak az életmódbeli különbségek is: a túlzásba vitt napozás, a rendszeres szolárium használat is növeli a betegség megjelenésének veszélyét. A kutatók folyamatosan keresik a betegség megelőzésének módjait, erre adunk három tippet.
A-vitamin
A Journal of Investigative Dermatology folyóiratban közölt, öt éven át tartó kutatás során a vizsgált 70 ezer résztvevő közül 566 esetben diagnosztizáltak melanómát. A kutatók vizsgálták a résztvevők életmódját és azt is, hogy milyen vitaminokat szednek rendszeresen. Az eredmények alapján megállapították, hogy az A-vitamin egy típusa, a retinol rendszeres szedése mintegy 40 százalékkal csökkentette a melanóma kialakulásának kockázatát. A retinol védő hatása erősebbnek bizonyult nők esetében és a napfénynek kitett testrészeken volt inkább érzékelhető. Az ok-okozat összefüggésre azonban nem találtak pontos magyarázatot. Az A-vitamin szedésével azonban óvatosan kell bánnunk. Felnőttek számára javasolt napi mennyisége 700-900 mikrogramm között mozog.
Fényvédelem, napfénykerülés
Kritikus időszakban, 10 és 15 óra között kerüljük a napfényt! Mindig gondoskodjunk a fényvédelemről. Bőrünket lehetőleg ruhával fedjük, a fénynek kitett területeken fényvédő krémet használjunk mindig, ha a szabadban tartózkodunk. Egy nyári séta alatt is könnyen leéghetünk, nem csak a strandon.
Önvizsgálat
Elengedhetetlen a rendszeres önvizsgálat: bármilyen kisebb-nagyobb elváltozást fedezünk fel akár a korábbi anyajegyekben, akár újak jelennek meg, mutassuk meg szakembernek. Jobb a bajt megelőzni, ezért évente egy alkalommal, akkor is, ha panaszmentesek vagyunk, javasolt mindenki számára az anyajegy-szűrés elvégeztetése.