Mennyi esélye van egy rákos betegnek?

Daganatos betegségben évente 33 ezren halnak meg, s 75 ezernyi új megbetegedést diagnosztizálnak Magyarországon; ezzel az adattal a legrosszabb helyen állunk az európai uniós listán. Megelőzéssel, életmódváltással változtatni lehetne a hazai helyzeten - állítják az onkológusok.

Napjainkban vitatott, hogy a finanszírozási rendszerben kinek mi jár; kérdéses, hogy a beteg megkap-e mindent, ami gazdaságilag megengedhető. Adott-e minden esély arra, hogy a rákbetegek meggyógyuljanak, vagy hogy az orvostudomány pillanatnyi ismeretei szerint a lehető leghosszabb életet élhessék - közölte a Magyar Klinikai Onkológiai Társaság (MKOT).

A szakemberek abban egyetértenek, hogy nincs olyan gazdag állam a világon, amely képes volna rá, hogy minden beteg számára kifizesse a ma elérhető valamennyi onkológiai terápiát. Azt kell vizsgálni, hogy a meglévő forrásokat a költségvetés arra költi-e, amire valóban indokolt volna. Társadalmi szinten kellene megvitatni, hogy - ha az orvosi költségek meghaladják a pénzügyi korlátokat -, megadható-e az esély a beteg számára, hogy maga döntsön jövőjéről, betegsége kimeneteléről.

Súlyos kérdés az is, hogy a betegek tudnak-e arról, hogy esetleg van számukra olyan gyógymód, aminek költségét a hazai feltételek mellett a társadalombiztosító nem vállalhatja, de - bizonyos feltételekkel - maguk gondoskodhatnának a szükséges terápiáról, annak anyagi fedezetéről külön biztosítással, vagy egyszerűen úgy, hogy maguk fizetik ki a kezelés költségeit.

Egyelőre nem tisztázott egyértelműen, hogy az efféle döntések pontosan milyen szempontok alapján születnek. Ehhez a pénzügyek mellett etikai és politikai szempontokat is érdemes figyelembe venni, mindez pedig messze túlmutat az egyszerű költséghatékonysági számításokon.

A Magyar Klinikai Onkológiai Társaság a fent említett kérdések nyílt vitájára vállalkozott, ezért hívott olyan szereplőket a március 27-én tartandó konferenciájára, akik nemcsak finanszírozási, biztosítási, hanem emberibb nézőpontból is megpróbálják elmondani véleményüket.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Változóan felhős időre számíthatunk, de az éjszaka első felében a keleti tájakon még több lehet a felhő, illetve az Északi-középhegység térségében hajnalra zúzmarás köd képződhet. A Tiszántúlon lassanként megszűnik a havazás, másutt csak kisebb hózápor fordulhat elő. Az északnyugati, nyugati szél helyenként élénk marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -6 és 0 fok között várható, de a szélárnyékos, hóval borított tájakon ennél jóval hidegebb, akár -10 fok körüli értéket is mérhetünk. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra