"Az onkológia finanszírozása világszerte válságban van: az új eredmények olyan költségeket idéztek elő, amelyet a leggazdagabb országok sem tudnak felvállalni. Ezért új megközelítésekre van szükség: át kell gondolni mit képes egy társadalom felvállalni, s mi az, amit már nem tud biztosítani, s amire az öngondoskodás lehet az egyik válasz" - mondta Bodoky György professzor, a Magyar Klinikai Onkológiai Társaság (MKOT) november 13-15. közötti budapesti kongresszusának programját ismertető budapesti sajtótájékoztatón.
A professzor szerint Magyarországon alapvetően biztosított a betegek hozzáférése a modern onkológiai terápiákhoz, ám a kongresszuson elhangzó előadások is jelzik, hogy a terápiák rendületlen fejlődése, a betegek életkilátásainak javulása meredeken emelkedő költségeket vetít előre.
Az utóbbi időszakban az emlőrák, a vastagbélrák, a tüdőrák, a prosztatarák, a veserák és a melanoma kezelési lehetőségei is jelentős mértékben bővültek, ám más betegségtípusokban - az előforduló kudarcok mellett - is biztató eredményekről számolnak be az előadók.
A későbbi mellékhatásokkal is foglalkozni kell
"Az életkilátások javulása mellett egyre fontosabb szempont az életminőség megőrzése és a hosszú távú mellékhatások csökkentése" - egészítette ki az elhangzottakat dr. Ruzsa Ágnes, az MKOT elnöke. Kifejtette: mivel egyre nagyobb a gyógyult, illetve az éveken át tünetmentes betegek aránya, a kezelések évek múltán jelentkező mellékhatásaira is tekintettel kell lenni, s erre is figyelemmel választani az elérhető terápiák közül. Ruzsa Ágnes hangsúlyozta: ugyan a leterhelt ellátórendszerben nehéz megvalósítani, de a betegeket partnerként kell bevonni a róluk szóló döntésekbe.
Ruzsa szerint a rák kezelése összehangolt orvosi csapatmunkát igényel: külön szekciót biztosítunk az onkológia mellett a sebészetnek és a patológiának is, emellett a kongresszus kapcsolódó tudományos rendezvényeként háziorvosoknak, gyógyszerészeknek és a szakápolóknak is önálló továbbképzést szervezünk. Az ismeretterjesztő betegnapunkra pedig olyan nagy volt az előzetes érdeklődés, hogy a helyszín befogadóképessége miatt hetekkel korábban le kellett zárnunk a regisztrációt - folytatta Ruzsa Ágnes.
Az MKOT elnöke elmondta, a legújabb tudományos információk megismerése mellett kérdés, hogy mindezt hogyan sikerülhet az onkológiai osztályok mindennapjaiban átültetni. Ezért is szervezték meg az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral közös november 14-i kerekasztal-tanácskozást, hogy nyílt párbeszéd alakuljon ki arról: a legújabb kutatási eredmények mikor és miként fordíthatók a magyar daganatos betegek javára.