Az első szálra mindenki emlékszik még. Ha azóta megrögzött dohányossá vált az illető azért, ha pedig még a füst látványa is undorral tölti el, hát azért. Azzal kapcsolatban, hogy kiből lesz láncdohányos, sok elmélet született már. Legutóbb japán kutatók fedezték fel a gént, mely a nikotinfüggőséget okozza.
Való igaz, hogy a nikotin agyműködésünket is befolyásolja. Nem mellékesen pedig olyan anyag, mely képes elérni, hogy később ismét rágyújtsunk, fokozza a cigaretta utáni vágyunkat.
A biológiai tényezőkön túl a dohányzás fennmaradását segíti a napi rutin kialakulása is. Mindannyiunk számára ismerős az érzés mennyire nehéz dohányosként lemondanunk egy cigaretta mellett elfogyasztott kávéról, vagy a vasárnapi ebéd utáni kellemes füstölgésről, a munkahelyi, baráti körben való rágyújtásról.
A valóság azonban az, hogy miközben a nikotin által keltett függőségünk mámorában egy-egy újabb cigaretta után nyúlunk, a legkevésbé sem gondolunk a káros anyagok mellékhatásaira. Mindannyian ismerjük a dobozokon található feliratokat, egyiken-másikon talán jót is derültünk már.
Egy percre azért gondoljunk bele, hogy a dohányfüstben 60 olyan anyag található, mely képes rákot okozni egy emberben.
A folyamat azonban nem megállíthatatlan, nézzük miért érdemes leszoknunk? 8 füstmentes óra után szervezetünk eléri azt a szintet, hogy képes megfelelően gondoskodni a működéséhez szükséges oxigén szállításáról.
Különösen kitartó egyének 24 óra elteltével elérhetik, hogy esetükben a szívinfarktus esélye csökken.
Két hét és három hónap közt fokozatosan javul vérkeringésünk és tüdőnk működése.
1 és 9 hónap közt élvezhetjük a felszabadult levegővételt, tüdőnk öntisztulása megkezdődik, vége a légszomjjal teli, zihálós időszaknak. Most már bátran választhatjuk a lépcsőt, a lift helyett.
1 év elteltével a szívinfarktus esélye felére csökken dohányzó társainkkal szemben.
5 év után az agyvérzés kockázata megegyezik a nemdohányzókéval.
A tüdő- és méhnyakrák, illetve a száj, a torok, a nyelőcső, máj, a hasnyálmirigy, az epe területén megjelenő daganatos betegség kockázata 10 év elteltével csökken.
15 év után pedig a szívkoszorúér megbetegedésének és a stroke kialakulásának valószínűsége megegyezik egy soha nem dohányzó egyénével.
A cikkel kapcsolatban érdeklődjön bővebben a DohányNélkül
Dohányzásleszoktató Központban.
web:
www.dohanynelkul.hu
email:
info@dohanynelkul.hu
tel: 06 30 6319309
A hír alapjául a "Why it's been hard to quit" cikk szolgált.
orvostkeresek.hu