Nanomágnessel a daganat ellen

Baktériumok gyárthatják a tumorgyilkos apró mágneseket. Az Edinburgh-i Egyetem kutatóinak új eljárásával az eddiginél erősebb nanomágnesek állíthatók elő, melyek így már a rákkezeléseknél is alkalmazhatóak lesznek. A baktérium termelte mágnesek egységes méretük és formájuk miatt jobbak, mint az ember által készítettek. A kutatók reményei szerint a mágneseket a daganat helyére irányíthatják és rávehetik a ráksejtek elpusztítására. A baktérium vasat vesz fel környezetéből, melyet mágneses részecskék füzérévé alakít át. A nanoláncot mágneses iránytűként használják a baktériumok, amellyel az oxigénben dús környezetet kutatják fel. A felhasználási lehetőségek attól függnek, mennyire erős az így előállított mágnes.

Az edinburgh-i kutatók olyan környezetben tartották a baktériumokat, amely több kobaltot tartalmazott, mint vasat. Ez 36-45 százalékkal erősebb nanomágneseket eredményezett, mely azt jelenti, hogy a mágneses mezőből kivéve tovább maradt meg mágnesezettségük. A nanorészecskéket mágneses tulajdonságukat felhasználva vezetik a tumorhoz. Amint odaérnek, fordított mágneses mezőt alkalmaznak, amitől felforrósodnak a nanomágnesek és megölik a hőérzékeny ráksejteket. A nanomágnesek akár gyógyszereket is szállíthatnak közvetlenül a daganatba. "Az orvoslásban alkalmazható nanorészecskéknek igen egységes méretűeknek és formájúaknak kell lenniük, a baktériumok pedig nagyon jók ebben" - mondta Sarah Staniland, a kutatás vezetője a brit közszolgálati televízió újságírójának. Liz Baker, a brit Nemzeti Rákkutató Intézet szóvivője szerint "a specifikusan csak a ráksejteket megcélzó kezelések a kutatások izgalmas területét jelentik, de ebben az esetben még kezdeti állapotban van a munka". (MTI)

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +9 °C
Minimum: +2 °C

Keleten lassan csökken a felhőzet, de az Észak-Alföldön és a Tiszántúl északi felén estig borult marad az ég. A Dunántúlon többnyire közepesen vagy erősen felhős idő várható. A két térség között derült vagy gyengén felhős idő lesz a jellemző. Csapadék nem valószínű. Az északnyugati szél időnként megélénkül. A hőmérséklet késő este -2 és +10 fok között alakul. Napközben egy hidegfront dominál majd, ami a frontérzékenyeknél okozhat kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra