Számos tévhitet kell eloszlatni időről-időre a sugárkezelésekkel összefüggésben – mondja Dr. Hideghéty Katalin. A Szegedi Tudományegyetem Onkoterápiás Klinika sugárterápiás részlegének vezetője kiemeli: ugyan a magyar szóhasználat a sugárzás szót használja, de a széles körben alkalmazott, sugárnyalábokkal végzett kezelés során semmilyen radioaktív anyag nem kerül a szervezetbe. A beteg nem válik sugárzóvá, nem hordoz semmiféle veszélyt a környezetében lévő felnőttekre vagy gyerekekre – oszlatja el a gyakori tévhiteket a rakgyogyitas.hu.
A terápiás módszerek mára jóval pontosabbak, mint korábban
Ettől eltérő módszer a ritkábban alkalmazott belső besugárzás, vagyis a brachyterápia. Ennek során apró, valóban radioaktív szilárd részecskéket ültetnek be, melyek napok, hetek alatt adják le a kívánt dózist. Másik módszer, amikor néhány perc alatt utántöltőből nagy aktivitású radioaktív izotóp darabkát vezérelnek vékony csöveken keresztül a kezelendő testüregbe vagy szövetbe, hogy azok néhány milliméteres körben, helyben pusztítsák el a ráksejteket. Ez utóbbi, egy előre behelyezett applikátorokon át történő kezelés azonban szintén nem okoz radioaktivitást a kezelés után. Ha a beteg környezetében élőkre nézve egy kezelés miatt bármilyen óvintézkedés indokolt, erről minden esetben szóban és írásban is tájékoztatást kap az érintett.
A sugárterápiától való félelem alapja gyakran az, hogy rossz híre van a kezeléseknek. A ma használt korszerű berendezések révén azonban a korábbi kezelésekhez képest akkora technológiai ugrás következett be a pontosságban, eredményességben, a környező szövetek védelmében is, hogy nem indokolt a félelem. A sugárkezelésről további részleteket a rakgyogyitas.hu cikkére kattintva olvashatsz.