A jelentésből kiderült, hogy az életkori diszkrimináció miatt írja a The Telegraph .
A vizsgálatot az Egyesült Királyság két rákkutató intézete végezte. Megvizsgáltak minden felnőttön végzett operációt Angliában 21-féle rák esetében 2006 és 2010 között. A 21-ből 19-féle rák esetén találták azt, hogy a fiataloknak messze nagyobb esélyük van a műtétre, mint az idősebbeknek. Az 55 év alattiaknak 2,5-ször nagyobb az esélyük a műtétre, mint a 75 év fölöttieknek - mind a 21-féle vizsgált rákos megbetegedés esetén.
Az adatok az elemzők szerint azt jelentik, hogy a betegek egy részénél a műtétet az életkoruk miatt utasítják vissza. A korai diagnózis és a műtét a rákból való felgyógyulás kulcsa lehet; azzal, hogy az idősebbeknek nem is ajánlják föl a műtét lehetőségét, a gyógyulásuk esélyét veszik el.
Néhány esetben persze az idősebb beteg nincs elég jó állapotban a műtéthez; előfordul az is, hogy a rákot túl későn veszik észre; és van, hogy maga a beteg nem akarja a műtétet. De az összkép így is aggasztó: nagyon sok olyan idős beteg van, akinek fel sem ajánlják a műtét lehetőségét.
Sőt, van a szigetországnak olyan területe is, ahol 75 év fölötti mellrákos beteg nem kerül a műtőasztalra; máshol csak néhányaknak végzik el a bélműtétet vagy a csípő- vagy térdműtétet. Annak ellenére van ez így, hogy a mai műtéti eljárások már sokkal gyorsabb felépülést biztosítanak, mint a korábbiak, illetve hogy 2012 októbere óta elvileg tilos csupán az életkorra hivatkozva elutasítani egy műtétet.
A szakértők azt hangsúlyozzák, hogy a műtétek előtti döntésben nem a beteg életkorát, hanem a fizikai állapotát kell nézni.