Köztudott, hogy a daganatos megbetegedések többségében a korai felismerés jelentősen megnöveli a gyógyulás esélyét, az ideális az, ha még a tünetek jelentkezése előtt azonosítják az elváltozást. A rák azonban gyakorlatilag bármely szervrendszerünkben kialakulhat, ezért adódik a gyakorlati probléma: a szűrővizsgálatok megnyugtató eredményéhez rengeteg vizsgálatra lenne szükség. Vannak persze módszerek, amelyek vérből képesek kimutatni a rosszindulatú daganat jelenlétét, de összetettségük miatt ezektől sem várhatunk átfogó, pontos diagnózist.
Itt jön a képbe a Kromat Kft. és Dr. Márk László, a PTE ÁOK Analitikai Biokémia Tanszék vezetőjének közös szabadalma, nyálproteomikai vizsgálat. Egy olyan eljárásról, kis gépről van szó, ami nyálmintából képes kimutatni a fej és a nyak területén létrejött elváltozásokat, összesen vagy tucatnyi daganattípust. A részletekről Dr. Márk Lászlót a 24.hu kérdezte.
A diagnózis sokszor a véletlennek köszönhető
Az úgynevezett fej-nyaki daganatok közé tartozik minden, e területeken kialakuló rákos elváltozás az orrüregi ráktól a nyálmirigyeket, a szájüreget, a gégét és a pajzsmirigyet is érintő megbetegedés. Nagy probléma, hogy ezeknél a daganat-típusoknál gyakori az áttétképződés, és bár a fej-nyaki daganatok alapvetően jól kezelhetők, ám jellemzően későn derül rájuk fény. Specializált szűrés eddig nem létezett, a diagnózis az orvosi rutinon múlt egy-egy fogászati vagy fül-orr-gégészeti vizsgálat során – mondta a 24.hu-nak a szakember.
Márk László kutatásait évekkel ezelőtt az a feltételezés indította el, hogy a nyálban megjelenő fehérjék, molekulák jellemzők lehetnek nemcsak egyes ráktípusokra, de az esetlegesen jelenlévő összes daganatfajtára. Letett arról, hogy az adott tumorra jellemző egy-egy molekulát azonosítsa, ehelyett a rák „ujjlenyomatát” kereste. Bármilyen fej-nyaki tumor ugyanis olyan enzimatikus hatásokat indít be, amik hatására bizonyos fehérjék szétesnek, „darabjaik” pedig kimutathatók a nyálból. Így pedig mindegy, milyen daganattípus a kiindulási pont, a molekulákat felbontó folyamat a rák következménye, azaz jelenlétük esetén a tumorszűrés eredménye pozitív – magyarázta a PTE tanszékvezetője.
Otthon is használható
A gyakorlati megvalósítást egy kutatás-fejlesztési pályázat indította el, a Kromat Műszerforgalmazó Kft. szakembereivel együttműködve Márk László elkezdett dolgozni az eszközön, amely nyálmintából képes kimutatni az összes fej-nyaki ráktípus jelenlétét a szervezetben. A végeredmény pedig egy diagnosztikai szaktudás nélkül, akár otthon, háziorvosi rendelőben is használható, hordozható berendezés. A sikeres szabadalom után a műszer jelenleg továbbfejlesztés alatt áll.