Az amerikai és a kanadai fogászati kutatási egyesület közös éves kongresszusán David Wong, a UCLA egyetem kutatója ismertette tanulmányát, amely arról szólt, hogy nyálmintákat elemezve hogyan ismerhető fel a rák .
A kutatók egy prospektív vak vizsgálatban 37 nem kissejtes tüdőrákban szenvedő betegnél készítettek diagnózist nyálminták elemzése alapján. A nyálból a terápiás célpontként támadható epidermális növekedési faktor receptor (EGFR) mutációkat próbáltak kimutatni a betegekben a Szecsuáni Tüdőrák Intézetben, a kínai Csengduban. Azért ezt a helyszínt választották, mert a tüdőráknál előforduló EGFR-mutációk gyakorisága háromszor magasabb az ázsiai országokban, mint az Egyesült Államokban.
A nyál vizsgálata pontosan kimutatta a keresett EGFR-mutációk jelenlétét mind a 37 beteg esetében. A nyálban a jelek tisztábbak voltak, mint a plazmában.
Ez a tanulmány igazolta a nyálvizsgálat hatékonyságát az epidermális növekedési faktor receptor mutációk kimutatásában, ami arra utal, hogy a diagnosztikai eljárás hamarosan klinikailag is elfogadott lehet.
Forrás: Eurek Alert