Egy nanorészecskék felhasználásával készült apró implantátum segítségével követni lehet a rák terjedését és az ellene használt gyógyszer hatásosságát. Amerikai kutatók tovább finomítják az eljárást, amelynek során a nanorészecskék egy ráksejtekben található molekulához tapadva MRI-vizsgálattal kimutathatókká válnak.
A hagyományos vizsgálatokkal (labor, képalkotó berendezések) általában nem mutatható ki, mennyi gyógyszer jut el a daganathoz. Az MIT kutatóinak éppen az a célja, hogy az orvosok információt kapjanak a ráksejteken belüli állapotról.
A nanorészecskék vasoxidból állnak, és egy dextran nevű cukorból készült bevonattal vannak ellátva. A felületükön levő antitesteket - az immunrendszer részeit - úgy lehet alakítani, hogy a ráksejtekben levő bizonyos molekulákhoz tapadjanak. Ha ezek a megcélzott molekulák jelen vannak, a részecskék összeállnak, és hagyományos MRI-vizsgálattal kimutathatók.
Az eljárás újdonsága a vasoxid nanorészecskéit tartalmazó apró szilikontartály, amely lehetővé teszi, hogy a nanorészecskék ne szóródjanak gyorsan szét a tumorból.
Az eljárás előnye, hogy az orvos hosszabb távon és részletesebben tud tájékozódni a rák állapotáról, és a kezelésre adott gyógyszer hatásáról. Jelenleg a kísérletek további finomítása folyik, hogy a laboratóriumi vizsgálatok után embereken is kipróbálhassák ezt az igen jelentős előnyökkel járó eljárást.
BBC News