A globális trend afelé halad, hogy az újonnan rákkal diagnosztizált betegek egyre fiatalabbak lesznek. Az tehát csupán egy tévhit, hogy a daganatos megbetegedések csak az idős emberekre jellemzőek – olvasható a chicagói orvos, dr. Jalal Baig CNN-en publikált véleménycikkében, amelyet az után írt, hogy Katalin hercegnénél 42 évesen rákot diagnosztizáltak.
Mell-, gyomor- és bélrák támadja a fiatalokat
Egy 2023-as tanulmányra hivatkozva az EconomX azt írta, hogy 1990 és 2019 között 79,1 százalékkal nőtt a korai – vagyis az 50 év alattiakat érintő – rákos megbetegedések előfordulása világszerte. A 2010 és 2019 közötti időszakban az Egyesült Államokban például a mellrák okozta a legtöbb megbetegedést a fiatalabbak körében, de nőtt gyomor- és bélrákos esetek aránya is nőtt.
Ezek miatt egyre több a rákos fiatal
A szakértők megállapításai szerint a környezet és az életmód jóval nagyobb szerepet játszik a rákos megbetegedések kialakulásában, mint a genetika. A leginkább az alábbiak számlájára írható a korai rák megjelenése:
- ultrafeldolgozott ételek fogyasztása;
- cukros italok fogyasztása;
- sok vörös hús fogyasztása;
- dohányzás;
- alkoholfogyasztás;
- alvászavarok;
- elhízás;
- fizikai inaktivitás;
- túlzott antibiotikumhasználat;
- bizonyos, a mikrobiomot felborító gyógyszerek.
A rák egyébként általában évtizedek alatt fejlődik ki, ezért a fiatalabb korban diagnosztizált daganatos betegek valószínűleg már csecsemő- vagy magzatkorukban ki voltak téve a kockázati tényezőknek. A császármetszés és a szintetikus progeszteron erre gyakorolt hatását még vizsgálták.
Szűkszavú közleményben hozta nyilvánosságra Katalin walesi hercegné, hogy rákbetegséggel küzd, onkológiai kezelése már el is kezdődött. Mutatjuk, mit jelent az általa használt preventív kemoterápia kifejezés.