Az FDA szakértői testülete törzskönyvezésre ajánl egy új, biztonságos és hatékony kezelés módszert, melynek lényege az, hogy a szervezet saját immunsejtjei a prosztatarák sejtjei ellen fordulnak.
A Provenge elnevezésű kezelési módszert amerikai kutatók fejlesztették ki, ez az első a remélhetőleg egész sor új, "aktív sejt-immunterápiás" kezelési mód közül.
Az eljárás lényege, hogy a szervezet saját immunsejtjei felismerik és megtámadják a ráksejteket.
Az innovatív technológia az első rák elleni vakcina, amely a már meglevő daganatot célozza meg, ha törzskönyvezik, további kutatások alapja lehet.
Egyes szakemberek vakcinának nevezik, bár nem a megelőzést szolgálja, mert az immunrendszer segítségével hasonlóan veszi fel a harcot a rákkal, mint az oltóanyag a vírusfertőzéssel. - Nem megelőzhető vele a rák - mondja dr. Timothy Johnson az ABC News szerkesztője -, hanem gyógyítható.
A kutatók először a beteg egy bizonyos immunsejtjéből, a dendritsejtből vesznek le meghatározott mennyiséget, majd egy, a prosztata daganatban jelen levő anyaggal elegyítik. Ez a kezelés a T-sejtek számára afféle célzógyakorlat, mondják.
Miután az első három vizsgálat ígéretesnek mutatkozott, a kutatók most arra keresik a választ, hogy vajon más rákfajták esetében is alkalmazható-e az eljárás, melynek nagy előnye, hogy a hagyományos kemoterápiával szemben nincsenek mellékhatásai, nem hull ki a betegek haja, és nem émelyegnek tőle.
Bár az első kísérletek csak a betegség előrehaladott fázisában levő betegekkel folytak, remény van arra, hogy a daganat korábbi fázisban is alkalmazható lesz.
ABC News