A testre szabott rák elleni vakcinák kutatásának célja, hogy az egyéni genetikai hibákat figyelembe véve alkossák meg a gyógyszereket. A Science folyóiratban publikáltak szerint a három emberen végzett tesztek eredményei arra jutottak, hogy az immunrendszert „be lehet tanítani” arra, hogy harcoljanak a melanomás sejtek ellen!
A kutatók véleménye szerint megtették az első lépést afelé, hogy később személyre szabott rákvakcinát állítsanak elő. Az angol Cancer Research üdvözölte a kutatást, de arra is felhívta a figyelmet, hogy nagyon korai stádiumról beszélünk. A kutatás egyik eleme volt, hogy az egészséges bőrsejteket UV fénynek tették ki, amik ezáltal átalakultak melanomává, ami károsítja a DNS-t.
Kulcsszerepben a neoantigén
A neoantigének olyan fehérjék, melyek genetikai mutáción mentek keresztül a daganatos sejtekben. Ennek okán különböznek az egészséges sejtekben találhatóktól. Ezek a neoantigének egyébként úgy viselkednek a sejtek felszínén, mint egyfajta genetikai zászlók. A kutatócsoport analizálta azokat a genetikai mutációkat, amik előreláthatólag olyan zászlóként viselkednek, amik a rákos sejteket jelzik. Ezt követően számítógépes algoritmussal elemezték azokat a neoantigéneket, amelyek a legjobb célpontjai lehetnek a vakcinának.
A már említett három, előrehaladott állapotban lévő daganatos beteg személyre szabott vakcinát kapott. Őket egyébként korábban ipilimumab gyógyszert alkalmazó terápiával kezelték. Az egyik beteg elindult a gyógyulás útján és tünetmentes lett, a másik beteg daganata stagnáló állapotba került, a harmadik betegnek pedig egy hónap elteltével elkezdett zsugorodni a daganata. A kutatócsapat ebben a szakaszban vizsgálta meg a vakcina biztonságosságát és azt, hogy az provokál-e immunválaszt. Mindkét esetben sikeresnek ítélték a teszteket.
A betegek jól reagáltak a kezelésre!
A csapat egyik kutatója, Dr. Gerald Linette azt mondta, hogy "nagyon biztatónak találják mindhárom betegnél a melanoma neoantigének ellen irányuló immunválaszt". Eredményeik még kezdeti stádiumban vannak, de úgy gondolják, hogy a vakcina terápiás hatású lehet. Bár ez az eredmény közelebb visz ahhoz, hogy a kutatók személyre szabott immunterápiákat dolgozzanak ki, számos tényező akadályozza munkájukat. Már a kezdetekkor megfelelő klinikai vizsgálatokra van szükség. Emellett nagyon költséges az eljárás, és minden egyes személyre szabott vakcina kidolgozásához három hónapra van szükség.
Ha ez a megközelítés sikeresnek bizonyul, akkor más erősen mutálódó rákfajták – például tüdőrák – esetében is hasznos lehet a vakcina.
Ígéretes kezdetek
A személyre szabott vakcinás gyógyítás olyan esetekben is ígéretesnek tűnik, mint a mell-, petefészekrák esetében a BRCA mutáció. Dr. Alan Worsley, a Cancer Research UK kutatója szerint, egy nagyon ígéretes, de nagyon korai stádiumú kutatásról van szó. „Jelen pillanatban nem egyértelmű, hogy mennyire hatékony ez a fajta immunterápia a rákos sejtek elleni harcban, de a kutatás ígéretes abban a tekintetben, hogy olyan vakcinákat állítsanak elő, amelyeknek célja, hogy minden betegnek egyénileg készüljön ellenszer a daganatos megbetegedésére.”
Forrás: www.bbc.com