Mostantól az éjszakai műszak is a rákkeltő dolgok listáján szerepel. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) Rákkutatási Intézete ugyanis nemrég hozzáadta az éjszakai munkát a rákkeltő tényezők sorához, amivel pontot tett egy 1987 óta húzódó vita végére.
A vitát egy Richard Stevens nevű rák-epidermiológus professzor indította el azzal, hogy összefüggésbe hozta a mellrákos megbetegedések megszaporodását az éjszakai munkával. A Rákkutatási Intézet felmérései szerint a sötétedés utáni órákban dolgozó nők és férfiak körében mutatható ki legnagyobb arányban a mell-, illetve prosztatarák.
A tudósok azt gyanítják, hogy az éjszakai műszak összezavarja a szervezet biológiai óráját - például sokkal kisebb mennyiségben termelődik a melatonin nevű hormon, amely visszaszorítja a tumor burjánzását, és általában éjszaka, sötétben, valamint a mélyalvás fázisában szabadul fel. Ha az "éjszakaiműszak-elmélet" igaznak bizonyul, világszerte emberek milliói érezhetik magukat veszélyeztetve, hiszen a WHO felmérése szerint a dolgozó népesség 20%-a éjszakai munkát is rendszeresen végez.
Mivel az éjszakai munka rákkeltő mivoltára irányuló kísérletekben főleg nővéreket, ápolókat, sírásókat és repülőgépek személyzetét vizsgálták, további kiterjedt tanulmányokra van szükség. A WHO nem állítja, hogy az éjszakai munka önmagában rákkeltő, de egyéb rizikótényezőkkel együtt többszörösére növeli a kockázatot. A döntés bírálói szeretnék, ha pontosabban meghatároznák, mennyi (milyen gyakori) éjszakai munka számít ártalmasnak. (ideal.hu)
ma.hu
(2008.01.08. 10:29)