A rákgyógyítás nem méltányosság elnevezésű akcióban indított zöldszámra február óta 390 hívás érkezett, a telefonálók közül 74-en jelezték, hogy daganatos betegségük kezeléséhez egyedi méltányossági kérelmet nyújtottak be az egészségpénztárhoz - közölte a Magyar Rákellenes Liga.
Európában Magyarországon a legrosszabbak a rákhalálozási adatok; minden évben megközelítőleg hatvanezer új rákos beteget regisztrálnak, és évente közel harmincezren halnak meg daganatos betegségben. A világon számos országban bizonyították már, hogy költséghatékony innovatív gyógyszerekkel a halálozási ráta nagymértékben csökkenthető.
"Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) azonban jelenleg is fenntartja a jogot annak egyedi elbírálására, hogy egy beteg megkaphatja-e a számára legjobb kezelést vagy sem. Az egyedi méltányossági kérelmek elbírálásának bürokratikus útvesztőjében ma is számos beteg bolyong, s egy részük sosem kapja meg az életfontosságú kezelést" - állítja a Magyar Rákellenes Liga.
A rákliga február 16-án elindította A rákgyógyítás nem méltányosság elnevezésű akcióját, amelynek keretében a 06-80-200-016 zöldszámon jelentkezhet minden olyan daganatos beteg, akinek egyedi méltányossági kérelmét az OEP még nem bírálta el, vagyis még nem kapta meg az életmentő kezelést. A betegek, vagy hozzátartozóik azt is bejelenthetik, ha az egyedi méltányossági folyamat közben sérelem érte őket.
A zöldszámra február óta 390 hívás érkezett, a telefonálók közül 74-en jelezték, hogy daganatos betegségük kezeléséhez egyedi méltányossági kérelmet nyújtottak be az egészségpénztárhoz. Legtöbben vastagbél-, emlő- és tüdődaganatban szenvednek.
Az akciótól a rákliga azt várja, hogy az egészségügyi kormányzat és az OEP minél hamarabb, megnyugtatóan rendezze a hozzájutást a rákgyógyszerekhez az egyedi méltányosság lehetőségével. (Az OEP a költségvetési törvényben meghatározott összeg erejéig a társadalombiztosítás által nem támogatott gyógyszerek árához méltányosságból támogatást nyújthat.)
Az OEP adatai szerint az onkoterápiás készítményekre tavaly 1841 egyedi méltányossági kérelmet bíráltak el, amelynek 60 százaléka érkezett hiányosan, és a beérkezett kérelmek 5-10 százalékát utasították el. Az elbírálást követően e készítményekre 1,2 milliárd forintot fizetett ki az egészségpénztár.