Sikoltozó sejtek jelzik a rákot

Megszólaltathatók az élő szervezetek sejtjei, s az őket lehallgató kutatók azt is állítják: a disszonáns hangú sejthalmazok rákos állapotot jeleznek.

Közismert tény, hogy az élő szervezeteket alkotó sejtek nagyon kicsik, csak mikroszkóp alatt láthatók. Arról viszont kevesen tudnak, hogy az apró sejtek képesek hangot adni, amivel állapotukról is jelt adhatnak. Az utóbbit sikerült megállapítania a los-angelesi Univerity of California UCLA) biológusainak. Kiderítették, hogy a működésben lévő sejtek az 1000 Herz-es frekvencián, tehát másodpercenként ezerszer rezegve hanghullámokat bocsátanak ki. Ezt füllel nem, csak speciális műszerrel lehet érzékelni, és megfelel a zongorák középső C-je felett két oktávval hallható, igen kellemetlen és sikító hangnak.

A sejthangok érzékelhetővé tételében az UCLA-n kutató Jim Gizewski és a londoni University College munkatársa, Andrew Pelling jeleskedett. Megállapították, hogy a hangokat a fehérjéknek a sejtek körüli mozgása gerjeszti. Emberi sejtekben csak akkor, ha azokat erős fény éri. Az emlősök sejtburkolatai egyébként nem rezegnek, nem adnak hangot, a növényeké és az élesztőké viszont - rezgésre hajlamosak lévén - "lehallgathatók".

A jelenséget tovább elemezve, a manchesteri egyetemen kutató Richard Snook és Peter Gardner prosztata mirigyekből kiemelt sejteket infravörös fénnyel serkentettek hangadásra, és a rezgő sejtek hangját speciális mikrofonjaikkal fogták fel. A művelet közben hőmérsékletüket is váltogató sejtek feletti levegőmolekulák rezgése keltette jeleket statisztikailag is analizálták. Megállapították, hogy az egészséges prosztatasejt hangja eltér a rákos sejtekétől. A különbséget úgy jellemezték, mintha egy nagy zenekar hangját figyelnék: az ép sejthalmazok hangjaiban nincs disszonancia, - a rákosokéban azonban a tuba mélyebben és hamisan szól.

Most azon dolgoznak, hogy a módszert és lehallgató-értékelő eszközeit finomítsák, egyszerűsítsék. Ha sikerül, elkerülhető lesz a biopszia, a rákgyanús prosztatákból metszetek vizsgálatra kiemelése. A sejtek lehallgatása a jövőben - reményeik szerint - a megelőző szűrővizsgálatok egyszerű módja is lehet.

STOP

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +9 °C
Minimum: +2 °C

Keleten lassan csökken a felhőzet, de az Észak-Alföldön és a Tiszántúl északi felén estig borult marad az ég. A Dunántúlon többnyire közepesen vagy erősen felhős idő várható. A két térség között derült vagy gyengén felhős idő lesz a jellemző. Néhol kialakulhat kisebb eső. Az északnyugati szél időnként megélénkül. A hőmérséklet késő este -2 és +10 fok között alakul. Napközben egy hidegfront dominál majd, ami a frontérzékenyeknél okozhat kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra