Lesújtó számok a káros szokásokról
Az Amerikai Rák Társaság dr. Farhad Islami által vezetett kutatócsapata elkészített egy átfogó listát az ismert rizikófaktorokról, majd az Egyesült Államok lakosságának 2014-es egészségügyi adatait felhasználva azt is meghatározták, hogy az egyes veszélyforrások mekkora kockázatot jelentenek. Az így kapott eredmények igen lesújtó képet festenek, ugyanis kiderült, hogy az összes rákos megbetegedés 42 százaléka és a rákos eredetű halálesetek 45,1 százaléka mögött olyan szokások és környezeti tényezők állnak, amelyeken lehetne változtatni.
A legtöbb probléma toronymagasan a dohányzás számlájára írható, emellett az elhízás és az alkoholfogyasztás fér még fel a dobogóra. Talán meglepő, de az adatok szerint az alacsony mértékű zöldség- és gyümölcsfogyasztás több kockázatot rejt magában, mint a melanomás esetek több mint 90 százalékáért felelős UV sugárzás, a vírusok között pedig a méhnyakrák kapcsán gyakran említett HPV jelenti a legnagyobb veszélyt.
A főbb rizikófaktorok rangsora annak tükrében, hogy hány százalékkal növelik a rák miatt bekövetkező elhalálozás kockázatát:
- dohányzás - 28,8%
- túlsúly - 6,5%
- alkoholfogyasztás - 4%
- túl kevés zöldség és gyümölcs fogyasztása - 2,7%
- mozgáshiány - 2,5%
- UV sugárzás - 1,5%
- humán papillómavírus (HPV) - 1,1%
- alacsony rostbevitel - 0,9%
- feldolgozott húsételek fogyasztása - 0,8%
- passzív dohányzás - 0,7%
- vörös húsok fogyasztása - 0,5%
- humán immunhiány vírus (HIV) - 0,3%
Érdemes hozzátenni, hogy egyes kockázati tényezők esetében komoly eltérések fedezhetőek fel a két nem között. A nőkre nézve például sokkal magasabb kockázatot jelent a túlsúly, ami jelentős részben annak köszönhető, hogy ez a faktor a méhrákos esetek 60 és a mellrákos esetek 11 százalékával is összefüggésbe hozható. Szintén veszélyesebb a hölgyek esetében a fizikai inaktivitás, amely a méhrákos megbetegedések több mint negyedében játszik komoly szerepet. Eközben a férfiaknál a dohányzás és az alkohol káros hatásai jelentkeznek erősebben: esetükben a szájüregi rákok közel feléért, valamint a májrák mintegy negyedéért a szeszes italok rendszeres és túlzott fogyasztása tehető felelőssé.
Forrás: dailymail.co.uk