Hazánkban minden tizedik daganatos beteg prosztatarákkal küzd. A férfiak körében világszerte a harmadik leggyakoribb halált okozó betegség, ami miatt évente egy kisvárosnyi férfit veszítünk el Magyarországon: 1500-1600 fő hal bele egy olyan betegségbe, ami megelőzhető és nagy eséllyel gyógyítható is, ha idejében észreveszik. Összegyűjtöttük, hogy milyen tünetek esetén érdemes azonnal orvoshoz fordulni, és mit tehetünk a megelőzés érdekében.
Ha ezek a tüneteid, azonnal fordulj urológushoz
A sűrű vizelési inger, a vizelési képtelenség, a fájdalom, a hidegrázás, a láz akut prosztatagyulladást jelezhet, amely orvosi kezelést igényel. A krónikus gyulladás tünetei nem ilyen feltűnőek, hiszen ott nincs láz, jelentős fájdalom, de a vizeletürítési problémák és az utócsepegés állandóan jelen vannak. A daganat kialakulása sokszor fizikai tünetek megjelenése nélkül történik, éppen ezért nagyon fontos a gyakori szűrővizsgálat, ami a specifikus laborvizsgálattal és manuális vizsgálattal, valamint prosztata multiparametrikus MR vizsgálattal lehetséges. Ezen első vizsgálatokat követően, daganatgyanú esetén a fájdalmas és sokszor a daganatot nem eltaláló klasszikus, 10-12 szúrásos mintavétel helyett manapság már MR-vizsgálattal kombinálva lehetségessé vált a célzott mintavétel: célzottan arról a helyről vesznek mintát, ahol az MR vizsgálat során a daganat jól látható, így kevesebb fájdalommal jár a mintavétel.
„A férfiak a fizikális prosztatavizsgálattól félnek leginkább, ezeket az aggodalmakat a sok szúrással járó klasszikus vak-biopszia tovább fokozza. Sokan emiatt hezitálnak, és nem fordulnak orvoshoz, ill. megelégszenek egy negatív laborvizsgálati eredménnyel - ez viszont akár végzetes is lehet számukra. Ma már az MR-vizsgálatok révén egy olyan korszerű képalkotó módszer van a kezünkben, amely minden eddiginél kíméletesebb és pontosabb képi diagnosztikát tesz lehetővé.” – mondja Dr. Kardos Lilla, az Affidea Magyarország vezető orvosigazgatója.
Így előzd meg a prosztatarák kialakulását
Számos életmódbeli és étkezési szokás, valamint bizonyos mozgásformák gyakori végzése segítenek megvédeni a prosztata egészségét. Nézzük meg ezek közül azokat, amelyek a legkönnyebben átemelhetőek a mindennapokba!
Ülve pisilés
Habár a férfiak többsége állva végzi a kisdolgát, kevesen tudják, hogy az ülve pisilés nemcsak higiénikusabb, de egészségesebb is. Az ülés ugyanis segít ellazítani a medence és a gerinc izmait, ami a hólyag gyors és teljesebb kiürítését is könnyebbé teszi, ez pedig csökkenti a prosztata-megnagyobbodás esélyeit.
Rendszeres szexuális élet
A prosztata egy mirigyszerv, ami többek között az ondó folyékony állagát biztosítja. A rendszeres szexuális élettel gyakrabban ürül a prosztata, így kisebb az esély a gyulladásra.
Intimtorna
Az intimtorna kifejezetten férfiak számára kifejlesztett változata erősíti az ágyék körüli izmokat, a mozgás maga pedig fokozza a vérkeringést a területen, így csökken a prosztatagyulladás kockázata, illetve a fájdalom is csökkenthető a torna segítségével, amennyiben már kialakult a gyulladás.
Megfelelő étkezés
Néhány élelmiszer étrendünkbe történő beépítésével sokat tehetünk a férfiegészség megőrzéséért. A telítetlen zsírsavakat tartalmazó olajok, mint amilyen a szezámolaj vagy az olívaolaj, bizonyítottan jó hatással vannak a prosztata egészségére. A mogyoró, a dió, a tökmag, a brokkoli, a kelbimbó és a káposzta gyakoribb fogyasztása is segíthet megelőzni a prosztatmegbetegedéseket, és ugyanígy javasolt több tengeri algát és halolajat fogyasztani, mert a bennük lévő szelén és jód jó hatással van a prosztatára.
Ami jó a szívnek, az jó a prosztatának is
A Harvard Egyetem kutatásai szerint a szívkímélő étrend és a rendszeres testmozgás nemcsak a prosztatarák kialakulásának esélyét csökkenti, hanem azoknak is növeli a túlélési esélyeit, akiknél már kialakult a daganat*. A tanulmány szerint azok a betegek, akik az étrendjükben a vöröshúst és a szénhidrátokat növényi eredetű zsírokra cserélték, nagyobb eséllyel kerülik el a prosztatarák agresszív, halált okozó formáját.