Rákos megbetegedésekben évente 8,2 millió ember hal meg világszerte - ezt a számot lehetne jelentősen csökkenteni néhány rossz szokás elhagyásával. A kutatást végző ausztrál Qimr Berghofer Orvostudományi Intézet szakemberei azt mondják, sokszor csupán apró változtatásokon múlna a betegek élete. Dr. David Whiteman, a tanulmány vezető szerzője azt mondja, hogy az életmódbeli szokások a férfiak 41, míg a nők 34 százalékánál okoznak daganatos megbetegedéseket. És bár sok esetben a tragédia elkerülhetetlen, a friss tanulmány rávilágít, hogy a rák egyáltalán nem csak a genetika vagy a rossz szerencse kérdése.
Rákot okozó rossz szokások
A tudósok arra jutottak, hogy a dohányzás elhagyásával, egészséges étrenddel és kevesebb alkoholfogyasztással az összes rákos elhalálozás 30,4 százaléka megelőzhető lenne, azaz nagyjából 2,5 millió ember túlélhetné a betegséget.
A túlélők száma pedig csak tovább növekedhetne, ha az emberek olyan egyéb változtatásokat is bekitatnának, mint a rendszeres sport, vagy nem tennék ki magukat túlzott UV-fénynek, és leadnák súlyfeleslegüket - ezzel a halálozások további 14,4 százaléka megakadályozható lenne, tehát 1,2 millió ember megmenekülhetne.
A kutatók szerint a következő nyolc tényező felelős a rákos halálesetek 42 százalékáért:
- dohányzás - 20,3 százalék
- egszségtelen étrend - 5 százalék
- alkoholizálás - 2,4 százalék
- UV-sugárzás - 3,2 százalék
- elhízás - 5 százalék
- fertőzések - 5 százalék
- mozgásszegény életmód - 0,8 százalék
- hormonok (hormonális terápiák, fogamzásgátlók) - 0,4 százalék
Ausztráliában 2013-ban 44 ezer embert halt meg daganatos megbetegedésekben - a kutatók most azt mondják, a halálozások nagyjából 40 százaléka meghelőzhető lett volna.
Forrás: Daily Mail