Komárom-Esztergom megyében február végén és márciusban az oroszlányi nőknek, aztán a tataiaknak kell először megjelenniük a vizsgálatokon - mondta Kaszásné Zsidákovits Ildikó, a tatabányai ÁNTSZ-kirendeltség szűrési asszisztense.
Az emlőszűrésre korábban a szomszédos megyékbe és a fővárosba jártak a nők, mivel Komárom-Esztergomban nem volt az OEP által befogadott szűrőállomás: 2004 óta azonban a tatabányai Szent Borbála Kórház fogadhatja a 45-60 év közötti hölgyeket a kétévenként esedékes vizsgálatra. A tapasztalatok szerint ez a korosztály a leginkább veszélyeztetett, vagyis körükben fordul elő a legtöbb daganatos megbetegedés.
A behívásokat az ÁNTSZ szervezi a jövőben is: a megszűnt megyei tisztiorvosi szolgálatok helyét a régiós szervezet, illetve a kistérségi kirendeltségek vették át. Komárom-Esztergom megyében három kistérségi kirendeltség működik, de a szűrésekkel kapcsolatos koordinációs tevékenység átfogja a megye egész területét.
Komárom-Esztergom megyében tavaly augusztus és december között 7433 hölgy kapta kézhez a vizsgálatra szóló behívót: közülük 2683-an mentek el emlőszűrésre: a 37%-os részvételi arány alacsonyabb, mint az éves megyei átlag (45%), amely jóval alatta marad a nyugat-európai országokénak, ahol behívott nők 70-80%-a jelenik meg az orvosnál. A szakember szerint a megyei adatok nem teljesen pontosak, nem szerepelnek bennük például azok a lányok és asszonyok, akik magánrendelésen vettek részt, esetleg beutaló nélkül ellenőriztették magukat, vagy az üzemorvos küldte őket mammográfiára. Nekik ugyanis más a kódszámuk, és nem kerülnek az ÁNTSZ nyilvántartásába.
A helyzet ettől függetlenül nem rózsás - állítja Kaszásné Zsidákovits Ildikó. Az emlőrákos megbetegedések száma ugyanis egyre nő, Komárom-Esztergom megyében eléri a vizsgált nők 10 százalékát. A legtöbb daganatot vagy arra utaló jelet az 50-54 éves korosztályban regisztrálják, őket követik a 60-65 évesek. A felfedezett daganatok többsége rosszindulatú, ezért is indokolt a kétévenkénti emlőszűrővizsgálat.
A Liliom-programként is ismert méhnyakszűrésre a 25-65 éves nőket hívják be vizsgálatra, háromévenként. A behívóval együtt kapnak egy listát arról a 10 megyei rendelőről, ahol a vizsgálatot végzik. Ezen a szűrésfajtán még fontosabb a részvétel, hiszen Komárom-Esztergom megyében a hölgyek körében ez az egyik vezető halálok. A megjelenés aránya ennek ellenére csupán 3 százalékos - mondja Kaszásné Zsidákovits Ildikó, pedig a Vértes Volán és a MEP megállapodott szűrőjáratok indításáról, tehát könnyen eljutnak a legközelebbi rendelőbe.
Oroszlányban a napokban kapja kézhez 1781 nő a behívót a mellrákszűrésre és 2138 a méhnyakszűrésre. Utánuk a tatai lányoknak, asszonyoknak kell(ene) majd megjelenniük a szűréseken. Kaszásné Zsidákovits Ildikó hangsúlyozta: hamarosan kész az egész megyére vonatkozó szűrési terv, amelyet igyekeznek pontosan betartani, hogy a két, illetve a három év leteltével a megyében élő valamennyi hölgyet értesítsék az ellenőrzések időpontjáról.
A szakember hozzátette: a mozgósításban, a népszerűsítésben sokat segítenek a települések polgármesterei, védőnői. A korábban pedagógusként dolgozó szűrési asszisztens szerint hasznos lenne, ha az iskolákban valamennyi egészségneveléssel foglalkozó tanár hozzájutna egy átfogó oktatócsomaghoz, amely minden szükséges információt tartalmaz a szűrések fontosságáról. Kaszásné Zsidákovits Ildikónak kész tervei vannak, bízik benne, hogy elképzelése hamarosan támogatóra talál.