Sok esetben tévhiteink és félelmeink vezethetnek minket a legrosszabb helyekre - úgyhogy az alábbiakban 5 tévhitre mutatnánk rá, amelyeknek nem szabad bedőlnünk - Írja a Prevention.
TÉVHIT: A mobilok és a mesterséges édesítők rákot okoznak
Igazság: Bármilyen riasztó hangvételű emailt is kaptunk ezzel kapcsolatban, az orvostudománynak jelenleg nincsen bizonyítéka arra, hogy akár a mobilok, akár pedig a mesterséges édesítők rákot okoznának, állítja Jack Jacoub, a MemorialCare Cancer Institute rákkutató intézet onkológusa.
Ez a tévhit valószínűleg azon hetvenes évekbeli állatkísérletek hatására terjedt el, amelyek a mesterséges édesítőket a rák elterjedésével kötötték össze. Ezeket a kölcsönhatásokat viszont csak állati szervezetekben mutatták ki - az emberi szervezetekben nincsenek ilyenekre bizonyíték, jelentette ki már számos alkalommal az amerikai National Cancer Institute.
Míg korábban voltak olyan kutatások, amelyek a mobilok és az agydaganat között kapcsolatot véltek felfedezni, más kutatások kifejezetten tagadták ezt. Jelenleg az FDA és a WHO azt állítja: nincsen semmilyen bizonyíték ezekre. Lényeg: Foglalkozzunk inkább azzal, hogy hogyan előzzük meg a rákot: főként az egészséges életmód révén. Ne igyunk annyit, hagyjunk fel a dohányzással, együnk több zöldséget, figyeljünk testsúlyunkra és sportoljunk többet!
Mégsem okoz rákot a mobiltelefon
TÉVHIT: A sötétebb bőrű emberek nem kapnak bőrrákot
Igazság: Tényleg nagyobb esélyünk van mind a melanómára , mind pedig a bőrrák többi típusára, ha világosabb a bőrünk, de nincsen olyan bőrszín ezen a bolygón, ami mentesítene minket a bőrráktól, állítja a New York-i Advanced Dermatology igazgatója, Joshua Fox. Ráadásul bőrszíntől függetlenül bárki könnyen félresiklik a bőrrák kezdeti jelei felett - ezeket a köröm alatt, tenyéren, sarkon vagy nyálkahártyákon észlelhetjük. Ilyenkor csak később lehet már diagnosztizálni a tumorokat és sajnos a későbbi fázisban már sokkal nehezebb kezelni ezeket.
TÉVHIT: A túl sok zsírtól nem rákunk lesz, hanem "csak" a szívünk bánja
Igazság: Az American Cancer Society szerint minden ötödik rákeset az extra kilóknak tudható be: a túlsúly ugyanis jelentősen emeli esélyünket a vastagbél-, vese-, hasnyálmirigy-, epehólyag-, pajzsmirigy- és prosztatarákra. Ez vélhetően azért van, mert az extra kilók miatt hajlamosabbá válik szervezetünk a gyulladásokra és megváltozik az a tempó, amellyel az új sejtek kialakulnak, a régiek pedig elhalnak.
A zsírsejtek ráadásul olyan vegyületeket gyárthatnak, amelyek fokozhatják az előbb említett mechanizmusokat, ilyen például az ösztrogén vagy az adipokin hormon is. A túlsúlyosság mindemellett szervesen összefonódik a káros zsírokban gazdag, a gyümölcsökben és zöldségekben viszont szegény, határozottan egészségtelen, túl sok reménnyel pedig nem kecsegető étrenddel is, ennek konklúzióiról pedig számos helyen beszámolt a szaksajtó már korábban is.
TÉVHIT: A rák nem terjedhet emberről emberre
Igazság: Ugyan az igaz, hogy egy rákbetegtől nem kaphatjuk el a rákot, de vannak olyan rákot okozó vírustörzsek, amelyek határozottan fertőzőek. Ilyen például a humán papillomavírus (HPV), amelynek hatására drámaian megemelkedett a száj- és torokrákos diagnózisok száma, mondja Robert Haddad, a Dana-Farber Cancer Institute onkológusa és fertőzéskutatója.
Elmondása szerint az ilyen rákesetek korábban csak láncdohányosok és alkoholisták körében volt tapasztalható, de most már mintegy 70 százalékuk köthető HPV-hez. Azt azonban érdemes tudnunk,mondja a szakértő, hogy ha már szexeltünk életünkben legalább egyszer, akkor vélhetően legalább egyféle HPV-nk biztosan van, de a legtöbb HPV-törzs nem indikálja a rákot.
Forrás: Prevention.com