A rák világszerte egyre több életet követel, a betegséget ráadásul még a modern diagnosztikai eszközökkel sem egyszerű időben beazonosítani. A daganat típusától és elhelyezkedésétől függően sokféle tünetet produkálhat fáradtságtól a testsúlycsökkenésen át a lokális fájdalmakig. Legtöbbször viszont a tünetek jelentkezésekor a betegség már előrehaladott állapotban van, és nagyon nehéz kezelni. Ezért is fontos, hogy időben diagnosztizálják, ebben pedig fontos szerepe lehet a közelmúltban kifejlesztett vértesztnek. Az Iflscience cikke az új módszert a rákkutatás Szent Gráljaként emlegeti, ami még a tumor kialakulása előtt képes tízféle daganattípust azonosítani.
A vérteszt rengeteg életet menthet meg
Dr. Eric Klein a The Telegraph című lapnak úgy nyilatkozott: a vérteszt életmentő lehet olyan daganattípusok azonosításában, amelyek előrehaladott stádiumban már nehezen gyógyíthatóak. A módszer alapja az úgynevezett folyékony diopsziás technika, amely a rákos sejtek nyomait kutatja a vérünkben. Hasonló módon működő vérteszteket már eddig is használtak például a vesefunkciók és a vérsejtszámok vizsgálatára, illetve néhány olyan anyagot is sikerült azonosítani velük, amelyeket tumorok termelnek.
Az új módszer azonban jóval univerzálisabb felhasználást biztosít, a másik nagy előnye pedig az, hogy már évekkel a betegség első tüneteinek megjelenése előtt felismerik a kialakulófélben lévő daganatot. A kutatók remélik, hogy öt éven belül széles körben használhatják a tesztet, amellyel rengeteg életet menthetnek meg.
A tesztet az Amerikai Klinikai Onkológiai Társaság (ASCO) chicagói rendezvényén mutatták be, ahol egy kutatást is közöltek a hatásairól. A vizsgálatot összesen 1627 emberen végezték el, közülük 878-nál már diagnosztizálták a daganatot. Legjobb eredménnyel a hasnyálmirigy-, petefészek -, máj, illetve epehólyagrákot sikerült diagnosztizálni, a teszt ezeknél 80 százalékos pontossággal működött. A limfómánál 77, a mielómánál pedig 73 százalékos volt a vérteszt pontossága, a bélrák esetében 66, a tüdőráknál pedig 59 százalékos pontossággal ismerte fel a betegséget. A fej- és nyakrák esetében már csak 56 százalékos pontossággal működött a vérteszt.