Összesen 810 millió forintot költ az Egészségügyi Minisztérium az idén népegészségügyi programokra, s az egyik fő cél, hogy növeljék a szűrővizsgálatra jelentkező nők arányát - közölte a szaktárca vezetője. Horváth Ágnes a munkába bevonná a háziorvosokat is. A kormány már többször próbálta népszerűsíteni a prevenciót - eddig mérsékelt sikerrel.
Az Egészségügyi Minisztériumnak az idén az egyik legfontosabb célja, hogy minél több nőt győzzön meg arról, menjen el szűrővizsgálatra - jelentette be az egészségügyi miniszter. Horváth Ágnes ennek érdekében felkérte a háziorvosi szakmai kollégiumot és az Országos Alapellátási Intézetet, hogy határozza meg a háziorvosok kompetenciáját a nők önvizsgálatának tanítására, az onkológiai szakkollégiumok pedig véleményezzék, hogyan lehet hatékonyabbá tenni a szűréseket. Az érintett szervezeteknek három hónapjuk van arra, hogy válaszukat megküldjék - tette hozzá a tárcavezető.
Horváth Ágnes kiemelte, hogy a mellrák és a méhnyakrák esetében nagyon fontos a megelőzés, az egyéni felelősség, hogy mindenki menjen el a szűrővizsgálatra, mert az emlőrák például már 2 0-3 0 éves korban is előfordulhat. A tárca az idén egyébként 810 millió forintot költ népegészségügyi programokra, ezen túlmenően 61 millió forinttal támogatják a rákbetegek szervezeteit. Európai uniós forrásokból 200 8-2 009-ben további 1,9 milliárd forint fordítható prevenciós célokra.
A kormánynak nem ez az első kísérlete a szűrőprogramok népszerűsítésére, bár a kezdeményezések eddig mérsékelt eredménnyel növelték azok számát, akik igénybe is vették a rák megelőzését célzó diagnosztikát. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök még 2006 februárjában hirdette meg a Nemzeti Rákellenes Programot, amelynek fő célja az volt, hogy öt éven belül tíz százalékkal mérsékelhető legyen a daganatos betegségek miatti halálozások száma. A program három alapeleme a szűrések hatékonyságának javítása, az onkológiai ellátás fejlesztése és a szakemberképzés jobbítása volt. Az elmúlt időszakban ugyanakkor a rákellenes program a reformláz árnyékába szorult. Az egyedüli jelentős lépés, hogy az onkológiai ellátást koncentrálta a szaktárca, s ma már csak olyan kórházban kezelnek rákos beteget, ahol ehhez megvan a megfelelő szakmai tapasztalat. A megelőzést szolgáló szűrések népszerűsítése azonban jórészt elmaradt.
Horváth Ágnes mostani bejelentését megelőzően a kormány már tavaly augusztusban deklarálta, hogy öt éven belül harmadával csökkenteni szeretné az emlőrákban elhunyt nők számát, és a többi daganatos betegség okozta halálozási mutatóban is 5-1 0 százalékos javulást remélnek. A Nemzeti Rákellenes Programban az emlőszűrések esetében még 80 százalékos részvételt irányoztak elő. A százalékokkal való játék érdekessége, hogy Rácz Jenő korábbi egészségügyi miniszter a mellrákszűrésben 75-öt szeretett volna elérni, amikor két éve meghirdette a nyereményjátékkal egybekötött kommunikációs kampányt. A kormány korábban azt is tervezte, hogy a 45 és 65 év közötti férfiak védelmében megszervezik a vastag- és végbélszűrési rendszert.
A Fidesz szakpolitikusa a miniszter bejelentésére reagálva azt mondta: maximálisan egyetértenek minden rákmegelőzést szolgáló programmal, de erre a célra nem fordít elegendő forrást a kormány. Horváth Zsolt szerint ennyi pénzből igazán komoly szűrőprogramokat nem lehet végrehajtani. Arra is felhívta a figyelmet, hogy a prosztatarák-vizsgálatot az eddigi gyakorlattal szemben már csak szakorvosi kérelemre lehet végrehajtani, a háziorvos javaslatára nem.
(2008.01.17. 11:34)
Népszava Online - Népszava