Továbblépés a prosztatarák diagnosztikájában

Az Uppsalai Egyetem munkatársai új markert használnak a prosztatarák diagnosztikájában, melytől megbízhatóbb diagnózist és a szükségtelen műtétek számának csökkenését várják.

Prosztatarák esetén a manapság használt diagnosztikai módszerek hátránya, hogy túl sok a téves pozitív eset, mely szükségtelen műtétekhez vezet, emiatt pedig az új biomarkerek intenzív kutatás tárgyát képezik. Masood Kamali-Moghaddam és Ulf Landegren professzor módszere a prosztaszómának nevezett anyag a vérszintjének meghatározására irányul, mely álláspontjuk szerint pontosabban kimutatja a betegséget, mint a jelenleg alkalmazott prosztata-specifikus antigén (PSA).

ProsztatarákA munkacsoport már korábban beszámolt egy módszerről, melynek segítségével kimutathatóak a prosztatoszómák fehérjéi. Gunnar Ronquist professzor 30 évvel ezelőtt kimutatta, hogy a prosztata sejtjei egy membránnal borított apró, prosztatoszómának elnevezett részecskéket pumpálnak ki, mely az ondóban megjelenik. A kiinduló feltevés szerint a daganatos sejtek kevésbé az ondófolyadékba, inkább a környező szövetbe adják le ezt a részecskét, amiatt prosztatarák esetén annak szintje a vérben megemelkedik.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Korábban nem állt rendelkezésre olyan eszköz, melynek segítségével vérben mérni lehetett a prosztatoszómák mennyiségét, azonban az amerikai Nemzeti Tudományos Akadémia összefoglaló kiadványában megjelent tanulmány egy olyan eszközt mutat be, mely több antitest alkalmazásával a prosztatoszómák felszíni fehérjéit ismeri fel, ezáltal határozza meg a részecskék vérszintjét. A kutatók a módszert más daganatok diagnosztikájára is kiterjesztenék.

Animáció: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.