A sebészrobotok között nagy nevet kivívott da Vinci típusú modellt két ember működteti: egy orvos, aki a kamerát kezeli és egy sebészorvos, aki a robot karjait mozgatja - a hidraulikus végtagok pontosan úgy mozognak, mint a sebészorvos karjai. Nagyobb izgalmat jelent viszont az, hogy a gép úgy képes megtalálni és eltávolítani a tumorokat, hogy nem támaszkodik rá a betegek bordájára, amely a laparoszkópiás tüdőműtétek közben tapasztalható fájdalmak első számú oka szokott lenni.
A 78 éves Sylvia Barnes, az első tüdőrákos páciensek egyike, akit a da Vinci robottal műtöttek, elmondta: nem igazán akarta életkora miatt a műtétet, viszont elgondolkodott, amikor felajánlották neki azt, hogy egy robot műti meg – kisebb felületen vágják fel ilyenkor a beteget, gyorsabban és precízebben végzi el a műtétet – olyannyira, hogy Sylvia hat nappal később saját lábán sétált ki a kórház kapuján, három hét múlva pedig már unokáját vitte reggel az iskolába.
A robotműtétet azonban nem minden tüdőrákos páciensnek ajánlják fel, csak azoknak, akiknek tumora hét centiméternél kisebb átmérőjű, ugyanis a robot a bordák között legfeljebb az ilyen méretű tumorokat tudja csak eltávolítani, valamint problémák léphetnek fel a 35-nél nagyobb testtömegindexű túlsúlyos páciensek esetén is. A legtöbb beteg azonban gond nélkül igénybe veheti a da Vincit – a newcastle-i sebészcsoport úgy látja: jövőre legalább 50 további tüdőoperációt végezhetnek el.