Regionális szinten is kiemelkedő számú és komplexitású klinikai vizsgálatot végez Magyarországon a Janssen, amely 2024-től az anyacég márkaneve alatt, Johnson & Johnson néven folytatja működését. Tavaly több mint 600 magyar beteg vett részt a vállalat égisze alatt 185 helyszínen, több mint 1000 egészségügyi szakember bevonásával zajló klinikai vizsgálatokban, és jutott hozzá másképp nem elérhető innovatív terápiákhoz - hangzott el a vállalat sajtótájékoztatóján.
A Janssen, a Johnson & Johnson innovatív gyógyszeripari vállalata több mint 30 éve van jelen Magyarországon. 2024-től az anyacég márkaneve alatt, Johnson & Johnsonként folytatja tovább a működését. „Vállalatunk három évtizede a hazai gazdaság meghatározó szereplője. Üzleti teljesítménye alapján a szektor egyik zászlóshajója, működésének társadalmi, gazdasági és tudományos hatásai azonban messze túlmutatnak a gyógyszeripar keretein” – fogalmazott Ana Maria Vargas, a Johnson & Johnson Innovative Medicine hazai leányvállalatának (Janssen-Cilag Kft.) országigazgatója.
Fókuszban az onkológia és a neurológia
„2024-ben több mint 50 új klinikai vizsgálati helyszínt tervezünk megnyitni, legalább 10 új vizsgálatban – foglalta össze Dr. Kiss Gergely, a vállalat klinikai vizsgálati csoportjának igazgatója. Hozzátette: a klinikai központokban, egyetemi intézetekben, kórházakban és szakrendelőkben található vizsgálóhelyeinkkel országos lefedettséget biztosítanak a klinikai vizsgálatok elvégzéséhez, amelyekben éves szinten több mint ezer orvos és egészségügyi szakdolgozó vesz részt.
Dr. Kiss Gergely szerint a Magyarországon futó klinikai vizsgálatok és vizsgálóhelyek számában egyaránt növekvő tendencia figyelhető meg: az aktív vizsgálóhelyek száma a 2019-es 154-ről az elmúlt év végére 185-re emelkedett. A terápiás területi dinamikát – markánsan emelkedő résztvevői számmal – az immunológia térnyerése, valamint stabil onkológiai és hematológiai jelenlét jellemzi, miközben a Covid-járvány elmúltával a fertőző betegségek és az oltóanyagok háttérbe szorultak. A neurológia területén korábban tapasztalható enyhe visszaesés 2024-ben ugyancsak fordulni látszik.
Számos – nemzetközi viszonylatban is fajsúlyos – klinikai vizsgálat zajlik itthon magyar betegek aktív részvételével. Például a jelenleg visszafordíthatatlan, vaksághoz vezető retinabetegségek kezelését lehetővé tévő szemészeti génterápia, illetve a pikkelysömör, valamint a gyulladásos bélbetegségek innovatív kezelését szolgáló, szájon át adható biológiai terápia területén. Ugyancsak itthon, magyar betegek bevonásával vizsgálják azt az autológ kiméra antigénreceptor T-sejt (CAR-T) terápiát, amelyik a várakozások szerint jelentősen javítja majd a mielóma multiplex rosszindulatú vérképzőszervi daganatos betegséggel élők progressziómentes túlélését.
A jövőbeni páciensek mellett az erős klinikai vizsgálati aktivitás a bevont betegek számára új reményt – akár hosszabb és jobb minőségű – életet jelenthet, hiszen hozzájuthatnak egy-egy ígéretes, új terápiához. A gyógyszerek törzskönyvezése és a támogatásba való befogadásuk jellemzően hosszú időt vesz igénybe, de amennyiben a terápia folytatása a klinikai vizsgálat lezárása után is szükséges, a vizsgálatba bevont páciensek – a vállalat jóvoltából – ez idő alatt is ingyen jutnak hozzá a készítményekhez - hangzott el a beszélgetésen.