Új emlőrák-teszt

Az Albert Einstein és a Yeshiva Egyetem tudósai korábban bebizonyították, hogy egyes sejttípusok keveredése előre jelezheti a lokalizált mellrák terjedését. A New Yorki Presbiteriánus Kórház és a Weill Cornell Egészségügyi Központ kutatóinak azonban most sikerült kifejleszteniük egy tesztet, amelynek segítségével az orvosok eldönthetik, mely mellrákos betegeknek van szükségük agresszív kezelési módszerekre a jelentős áttétképzési hajlam miatt.

Emlőrák

A teszt segítségével az alacsony rizikófaktorú mellrákban szenvedő nők elkerülhetik a potenciálisan veszélyes és szükségtelen kezeléseket.

"Ez a mostani az első valóban hatékony marker, amelynek segítségével megjósolhatjuk a daganatok áttétképzési hajlamát" - nyilatkozta Dr. John S. Condeelis, az Einstein Egyetem anatómia és strukturális biológia professzora.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A mellrák a leggyakrabban jelentkező daganat nők körében az Egyesült Államokban. Tavaly közel 182000 nőt diagnosztizáltak mellrákkal, és több mint 40000-en haltak meg a betegség következtében.

A mellrákos betegeket minden esetben a betegségük súlyossága, és a daganat terjedése szerint osztályozzák. A műtét jelenti az elsődleges megoldást a legtöbb mellrákos beteg számára. Az előrehaladottabb állapotban lévő betegeknél azonban a műtét mellett az áttétek képződése ellen szükség lehet kemoterápiára és besugárzásra is. A kutatások szerint azonban az ilyen betegek mindössze 40 százalékánál alakulnak ki a tényleges áttétek. "Ez azt jelenti, hogy a legtöbb ilyen beteget feleslegesen tesszük ki a kemoterápia és a sugárzás veszélyeinek és mellékhatásainak" - nyilatkozta Dr. Condeelis.

Dr. Condeelis és munkatársai nemrég rájöttek, hogy a mellrák csak abban az esetben ad áttéteket, ha három sejttípus együttesen fordul elő: egy endoteliális sejt (a vérerek belsejét bélelő sejt), egy perivaszkuláris makrofág (immunsejt) és egy tumor sejt szükséges a Mena nevű fehérje előállításához. A Mena fehérje javítja a rákos sejtek beszivárgó képességét, így növeli az áttétképződés valószínűségét. A három sejt együttes jelenlétének helyét a tudósok a tumor metasztázis mikrokörnyezetének (TMEM) nevezik.

A kutatóknak sikerült kifejleszteniük egy tesztet, amelynek segítségével felismerhetik a TMEM-ek jelenlétét. A nagy számú TMEM-ek valószínűsítik, hogy a tumor a jövőben áttétet fog adni. "Reméljük, hogy a jövőben ez a teszt a rutin vizsgálatok részét képezheti majd, így segítve a melldaganatos nők gyógyulását, és a szükségtelen kezelések elkerülését" - nyilatkozta Dr. Condeelis.

Animáció: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra