A gyártó mostantól kezdve ingyenesen hozzáférhetővé teszi a Nivolumabot azon betegek számára, akiknél a tüdőrák előrehaladott állapota miatt a sebészi beavatkozás már nem lehetséges – ennek költségét pedig a cég állja. Ezen gyógyszerterápia nem hasonlít a kemoterápiás, illetve sugárkezeléses megoldásokhoz, hiszen nem pusztítja el az összes sejtet a beteg sejtekkel együtt.
Emiatt kevesebb mellékhatást tapasztalhatnak a betegek: a fáradtság, rossz közérzet, hajhullás és az egészséges sejtek hiánya miatt fellépő fertőzések lassan a múlt rossz emlékei lehetnek. Egyes páciensek már képesek voltak a gyógyszer használata után annyira összeszedni magukat, hogy visszamehettek dolgozni munkahelyükre és csak néhány havonta kellett egy új adagot kapniuk a Nivolumabból.
Maga a tüdőrák a rák egyik leghalálosabb válfaja: a diagnózis utáni tizedik évben csak a páciensek 5 százaléka marad életben. Ez egyben a második leggyakoribb ráktípus mindkét nemnél: évente 43 ezer új diagnózist állítanak fel, ezt pedig nőknél csak a mellrák, férfiaknál pedig csak a prosztatarák előzi meg.
Az ingyenes szolgáltatás a brit kormány Early Access to Medicines Scheme programjának részét képezi: ennek során a cégek új gyógyszereket mutatnak be egy egészségügyi ellenőrző szerv előtt. Ha termékük átmegy a vizsgálatokon és pozitív hatással van a páciensek egészségére anélkül, hogy bármilyen kárt okozna, a program a hivatalos gyógyszerlicenszelési folyamat előtt már hozzáférhetővé teszi a terméket a rászoruló páciensek számára, ennek költségeit pedig a gyártó cég állja.
Ez egyben azt is jelenti, hogy a betegek gyakorlatilag kísérleti nyulakként funkcionálnak a történetben, de ugyanakkor sokkal nagyobb esélyük van a túlélésre . Ezt mi sem mutatja jobban, mint egy közelmúltbeli Nivolumab-kísérlet: ebben 272 páciens vett részt, egy év múlva pedig a gyógyszert szedő betegek 42 százaléka maradt életben összehasonlítva a kemoterápiás kontrollcsoporttal, akiknek csak 24 százaléka él most is.