A tumorok, kisérbetegségek és egyéb lágyszöveti rendellenességek diagnosztikáját segítheti egy új eljárás, mely fényt és hangot használ a képalkotásra. A módszer lehetővé teszi számos lágyszöveti betegség diagnosztizálását, nyomon követését és kezelését, méghozzá teljesen biztonságosan.
Az eljárás alapja a fotoakusztikus hatás. A rendszer rendkívül rövid, alacsony energiájú lézerimpulzusokkal stimulálja a szöveteket, melyek ennek hatására ultrahanghullámokat bocsátanak ki, ami detektálható, sőt nagyfelbontású háromdimenziós képpé alakítható.
A módszerrel azok a szövetek is vizsgálhatók, melyek a többi képalkotó eljárás számára hozzáférhetetlenek, vagy nehezen vizualizálhatók, így a kiserek, illetve az emlőtumorok megjelenítésére is alkalmas. A lézersugár hullámhosszának változtatásával pontosan meghatározható, milyen mélységben történjen a képalkotás - írja a MediPress.
A prototípust a Londoni Egyetem orvosi fizikusai és biomérnök szakértői fejlesztették ki a Mérnöki és Fizikai Tudományok Kutató Tanácsának pénzügyi támogatásával. Hamarosan megkezdődnek a klinikai tesztelések. Dr. Paul Beard (Fotoakusztikus Képalkotó Csoport, Londoni Egyetem) szerint az új rendszer biztonságos, eddig elképzelhetetlen minőségű képet készít, viszonylag olcsó és hordozható: egy új, remek képalkotó lehetőség, mely előreláthatólag 5 éven belül terjedhet el a rutin klinikai gyakorlatban.
STOP